Czakry, centra energii i zdrowia

Czakry to centra energetyczne w ciele człowieka, w obrębie których energia krąży ruchem wirowym wewnątrz, w środku. Odpowiadają one m.in. za pobieranie, magazynowanie i przekazywanie energii niezbędnej człowiekowi do istnienia. To przekłada się bezpośrednio na ludzkie zdrowie, samopoczucie i jakość życia. Czakry nie mają związku z żadną religią, bo choć wiedza o nich wywodzi się z tradycji hinduistycznych, to sama Energia należy do Wszechświata i nie ma religii, statusu, ani poglądów politycznych. 

Według niektórych źródeł, każdy człowiek ma ok. 88 tysięcy (!) czakramów. Prawdopodobnie najważniejsze jest jednak siedem podstawowych czakr, które wpływają w ogromny sposób nie tylko na ludzkie zdrowie fizyczne i emocjonalne, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, jakość budowanych relacji, ale i na dobrobyt materialny. Jeśli czakry działają prawidłowo człowiek cieszy się dobrym zdrowiem, tworzy satysfakcjonujące związki, ma interesującą pracę i wysokie zarobki. Jest szczęśliwy, spełniony, kochany i żyje w dobrym zdrowiu. Kiedy natomiast przepływ energii w obrębie czakramów zostanie z różnych powodów zakłócony i działają one nieprawidłowo, to w ślad za tym pojawiają się problemy ze zdrowiem, człowiek nie potrafi w pełni angażować się w związki, cieszyć się życiem, budować dostatku, porozumieć się z rodzicami lub dziećmi, rozwijać się twórczo. Trudne doświadczenia, traumatyczne przeżycia, lęki i blokady także znajdą odbicie w zaburzonym funkcjonowaniu czakr. Dzieje się tak, bo zaburzenia w czakrach nie powstają samoistnie, lecz są skutkiem urazu, traumy, obaw, budowanych lęków.

Ważna harmonizacja pracy czakr

Oczyszczenie i harmonizacja pracy czakr to uzdrawiające oddziaływanie na centra energetyczne, ze względu na to, że pomaga usunąć nie tylko objawy problemu, ale wesprze w wyeliminowaniu jego przyczyny. W jaki sposób? Na poziomie czakr gromadzona jest pamięć o tym, co wydarzyło się kiedyś i co spowodowało zablokowanie prawidłowego przepływu energii, a następnie doprowadziło do choroby na płaszczyźnie fizycznej lub innego życiowego problemu. Istotnym jest, że w czakrach przechowywana jest nawet wiedza o poprzednich wcieleniach danej osoby. Czakry przechodzą poprzez wszystkie ciała subtelne i jednocześnie je łączą, dlatego uzdrowienie ich pracy przynosi bardzo dobre efekty. Zakładając, że przyczyna choroby leży w emocjach, myślach, psychicznych urazach, to uzdrowienie danego schorzenia wymaga usunięcia przyczyny, a zatem działania na poziomach emocji, umysłu i psychiki. Czakroterapia harmonizuje centra energetyczne i powoduje, że energia prawidłowo przepływa przez czakramy, zasilając jednocześnie wszystkie organy ciała.

Czakra przypomina kształtem kwiat lub lejek otwarty z przodu ciała. Jedynie czakra korony otwiera się pionowo do góry, a czakra podstawy w dół w kierunku ziemi. Każda czakra odpowiada za określone organy w ciele fizycznym oraz za określone jakości psychiczne i emocjonalne. Nieprawidłowość w funkcjonowaniu centrum energetycznego można określić zarówno na podstawie schorzeń fizycznych, jak i problemów natury mentalnej. Z praktyki terapeutycznej dodam, że niezmiernie rzadko zdarza się, by problem wynikał wyłącznie z zaburzonej energetyki jednego czakramu, jako że są one ze sobą ściśle powiązane. To niezwykły system mocno ze sobą połączony, gdzie dobre zdrowie i powodzenie w najważniejszych sferach życia zależy od wzajemnej harmonijnej współpracy pomiędzy czakrami.

Objawy zakłóceń pracy głównych czakr

Przygotowałam poniżej obszerne wskazówki, jak rozpoznać czy posiadasz zakłócenia w obrębie głównych czakr. Proszę pamiętać, że właściwy przepływ energii w obrębie czakramu niesie równowagę i życiową harmonię; zakłócenia zaś powodują brak tej równowagi, co przenosi się na skrajne czasem zachowania, nawyki, problemy natury emocjonalnej lub zdrowotnej. Każdy człowiek jest inny, więc u każdego symptomy zakłóceń mogą pojawiać się w różnym zakresie i w nieco odmienny sposób - tu zawarłam najczęstsze sygnały, mówiące o konieczności harmonizacji pracy czakr. Jeśli rozpoznasz u siebie któreś z poniższych dysharmonii, pomogę ci zweryfikować, czy twoje czakry działają poprawnie. Proszę wówczas o kontakt i przesłanie prośby dotyczącej analizy pracy czakr.

***

Czakra podstawy / korzenia MULADHARA – położona u podstawy kręgosłupa, pomiędzy odbytem a genitaliami, otwiera się w kierunku ziemi.

Dysharmonie zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: bóle krzyża, rwa kulszowa, żylaki, choroby układu kostnego, kręgosłupa, bóle stawów, kości, zaburzenia w układzie krwionośnym, choroby krwi, zakłócenia w budowie ciała: nadwaga albo chorobliwa chudość, prostata, choroby jelita grubego lub odbytnicy, obstrukcje, zaburzenia układu immunologicznego.

Działanie nieharmonijne tej czakry mogą objawiać się lękami finansowymi, zaborczością, nieumiejętnym braniem lub dawaniem, agresją, przemocą, koniecznością natychmiastowego zaspokajania potrzeb, nadmiernym perfekcjonizmem, chorowitością, małą odpornością fizyczną i psychiczną, brakiem siły przebicia, apatią, a nawet izolacją przed światem i złością na własne ciało, nieumiejętnością zaakceptowania własnego ciała.

***

Czakra sakralna / seksualna SVADHISTHANA – położona w dole brzucha nad kością łonową.

Dysfunkcje zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: bóle podbrzusza, artretyzm, choroby narządów płciowych, choroby przewodu moczowego, zaburzenia potencji, choroby krwi i układu limfatycznego.

Działanie nieharmonijne tej czakry mogą objawiać się odrzuceniem seksualności, oziębłością seksualną albo wprost przeciwnie – nadużywaniem seksu lub uzależnieniem od niego albo niepewnością wobec płci przeciwnej, egoizmem, agresją, krytykanctwem, manipulacją innymi, stłumieniem twórczych możliwości, brakiem odpowiedzialności, frustracją, pesymizmem, ponuractwem, brakiem ciepła i czułości, brakiem poczucia własnej wartości, nie doprowadzaniem spraw do końca.

***

Czakra splotu słonecznego MANIPURA – centrum energetyczne ludzkiego organizmu, położona dwa palce powyżej pępka.

Dysfunkcje zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: bóle i wrzody żołądka, tendencje do mdłości, częste zatrucia pokarmowe, zaburzenia trawienia, zaburzenia pracy wątroby, dwunastnicy, zapalenie trzustki, problemy z jelitami, cukrzyca, bóle w jamie brzusznej, zapalenia stawów, anoreksja, bulimia, problemy z niestrawnością, zaburzenia czynności nadnerczy.

Działanie nieharmonijne tej czakry objawiać się może pracoholizmem, potrzebą władzy i kontroli nad otoczeniem, niską samooceną, niekonsekwencją, poczuciem niespełnienia, przygnębienia, zbytnią powierzchownością, napadami złości, kłótliwością, krytykowaniem wszystkich, plotkowaniem, marudzeniem, ciągłym rozdrażnieniem i trwonieniem energii, lękiem przed tym co nowe, nerwowością, brakiem spontaniczności, poczuciem osamotnienia wśród ludzi.

***

Czakra serca ANAHATA – położona na wysokości serca.

Dysfunkcje zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: arytmie, palpitacje lub zaburzenia pracy serca, niewydolność serca, stany zawałowe serca, wypadanie płatka zastawki, choroby krążenia, choroby płuc i oskrzeli, guzy piersi, schorzenia skóry, astma, alergia, bóle pleców, bóle ramion, nowotwory płuc.

Działanie nieharmonijne tej czakry objawiać się mogą nieumiejętnością brania i przyjmowania, oporem przed miłością, zaborczością, potrzebą kontrolowania innych, zmiennością nastrojów, uporem, nieumiejętnością wybaczania, oporami przed zmianą, podatnością na zranienia, nadwrażliwością, zależnością od akceptacji innych, poczuciem odrzucenia lub skrzywdzenia, często użalaniem się nad sobą, czarnowidztwem i pesymizmem, podatnością na depresje, czasem znieczuleniem na sprawy innych albo podatnością na wykorzystywanie przez innych, nieumiejętnością kończenia spraw, w skrajnych przypadkach także chłodem emocjonalnym.

***

Czakra gardła VISHUDDHA – położona na wysokości gardła.

Dysfunkcje zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: choroby gardła i jamy ustnej, choroby tarczycy, patologie tarczycy jak choroba Hashimoto i Gravesa-Basedowa, chrypka, jąkanie, powiększenie węzłów chłonnych, przewlekłe zapalenie gardła, owrzodzenia jamy ustnej, schorzenia dziąseł, zapalenia krtani, napięcia w barkach, powracające lęki, dolegliwości stawu skroniowo – żuchwowego.

Działanie nieharmonijne tej czakry objawiać się może nieprzemyślanymi działaniami, nadmiernym intelektualizmem, poczuciem winy, słowotokiem, sarkazmem, lekceważeniem innych, arogancją, nadmierną dumą, niecierpliwością, ale i nieustannych poszukiwaniem kolejnych bodźców. Niedoczynność objawia się małomównością, uczuciem ścisku w gardle, lękiem przed ludźmi, przed porażką i krytyką, lenistwem, nieszczerością, brakiem satysfakcji w pracy.

***

Czakra 3. oka ADJNA – położona na wysokości czoła, pomiędzy brwiami.

Dysfunkcje zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: zaburzenia neurologiczne, padaczka, udar, choroby mózgu, guz mózgu, ślepota, kłopoty ze wzrokiem, zaćma, głuchota, kłopoty z nauką, problemy z koncentracją, choroby kręgosłupa, bóle głowy.

Działanie nieharmonijne tej czakry objawiać się może poprzez potrzebę samoizolacji, tworzenie negatywnych idei, brak poczucia wyobraźni, schorzenia natury psychicznej, nadmierną dumę, skłonność do intrygowania, manipulacji. Niedoczynność przejawia się brakiem wiary w świat duchowy, materializmem (czasem skrajnym), poczuciem „utraty głowy” w obliczu trudnych sytuacji, problemami z koncentracją, nieumiejętnością twórczego myślenia, nietolerancją, lękiem przed odpowiedzialnością, nieumiejętnością wprowadzania w życie swoich wizji.

***

Czakra korony SAHASRARA – położona na czubku głowy, otwiera się do góry.

Dysfunkcje zdrowotne przy zakłóceniach tej czakry: poczucie chronicznego zmęczenia, zaburzenia w energetyce, nadwrażliwość na światło, dźwięk i hałas, silne migreny, depresje natury duchowej.

Działanie nieharmonijne tej czakry może się objawiać poprzez ucieczkę od rzeczywistości, życie w świecie złudzeń, wyimaginowanych marzeń, ale i frustracje, przygnębienie, nadmierny perfekcjonizm, poczucie lęku, strachu, poczucie bezcelowości istnienia, brak wiary, zamknięcie na duchowość, skrajny materializm, arogancję, brak komunikatywności, wyniosłość, wywyższanie się.

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

Specjalistka Terapii Naturalnych, Mistrzyni Nauczyciel Reiki 

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron