Majeranek, siła ochrony i dobrobytu

Majeranek - niby pospolity, bo niby obecny w każdej kuchni. A zaskakująco niezwykły. To zioło ogrodowe znane było już od starożytności, pojawiło się najpierw prawdopodobnie w basenie Morza Śródziemnego. Grecy uważali tę roślinę za symbol szczęścia i często sadzili ją na grobach bliskich, by zapewnić zmarłym spokojny spoczynek, gdyż jak wierzono - majeranek rosnący na grobie był w stanie zapewnić duszy pobyt w niebiosach.

Nie każdy wie, że majeranek używany był zarówno w rytuałach i obrzędach, ale także wykorzystywany z powodzeniem w celach zdrowotnych. Babcie opowiadały, że zioło to ma moc odczyniania i przeganiania zła, daje poczucie szczęścia i pomaga w miłości. Faktem jest, że majeranek uznawany jest za afrodyzjak. Ponad to, razem z tymiankiem pomoże przyprowadzić do domu pieniądze. Szeptuchy i zamawiaczki do dzisiaj powtarzają: „gdy chorobę przegonisz, szczęście do dom zaprosisz, a wtedy i bogactwo łacniej ugościsz”.

Uprawiany w kuchni, stosowany w domu

W kuchni jest świetnym towarzyszem wielu potraw, a najbardziej tych ciężkostrawnych, bo ułatwia pracę jelitom i wątrobie. Majeranek stymuluje układ pokarmowy, działa żółciopędnie i przeciwbiegunkowo. Inną kwestią jest, że lepiej nie pić majerankowej herbatki przed spotkaniem ze znajomymi, żeby nie doszło to towarzyskiej gafy 😉 Majeranek działa bowiem wiatropędnie.


* Jeśli uczysz się intensywnie do egzaminów, masz sporo pracy umysłowej – możesz wykorzystać moc majeranku, jako że to zioło wzmacnia układ nerwowy. Majeranek położony na biurku lub w miejscu nauki czy pracy wzmacnia przyswajanie wiedzy. Kojarzycie wyrazisty zapach tego zioła? Otóż jego wąchanie poprawia koncentrację oraz procesy myślowe.

* Warto wspomóc się majerankiem, kiedy panuje sezon grypy. Zioło to działa rozgrzewająco i rozkurczowo, bakteriostatycznie i przeciwzapalnie, więc napar z majeranku przyda się przy przegonieniu grypy. Jako że ma wpływ na udrażnianie dróg oddechowych – jest niezastąpiony nie tylko przy stanach przewlekłych, ale i przy katarze. Wówczas pomaga zwykłe wąchanie majeranku, ale znamy doskonale także tzw. maść majerankową.

* Majeranek jest rośliną, która wspomaga oczyszczanie nerek - działa moczopędnie i rozkurczowo; warto go stosować przy skłonnościach do kamicy nerkowej.

* Zioło to możemy stosować także zewnętrznie, przy trudno gojących się ranach, konieczności oczyszczenia skóry – warto go wtedy połączyć z tymiankiem. Majeranek można wykorzystywać w leczeniu oczu i skóry np. przy zapaleniu spojówek, przy przebarwieniach (redukuje je przemywanie twarzy naparem z majeranku), w przypadku obrzęków lub sińców spowodowanych kontuzją (wywar z majeranku ma działanie ściągające).

* Majeranek może być wsparciem dla osób pracujących głosem, ponieważ łagodzi stany zapalne krtani.

* Napar z majeranku przyda się przy problemach z systemem nerwowym, stosować go można przy bólach głowy, a także przy problemach skurczowych, dlatego nasze przodkinie sięgały po ten specyfik podczas menstruacji.

Jak w każdej okoliczności, także przy stosowaniu majeranku należy zachować równowagę, bo przyjęty w bardzo dużych dawkach działać może oszałamiająco, ale tu najczęściej chodzi o formę skondensowaną np. olejek przyjęty w dużym stężeniu.

A jak działa ochronnie i magicznie?

* Majeranek zapewnia ochronę, zarówno ten noszony przy sobie, jak i rozłożony w formie niewielkiej szczypty w każdym pomieszczeniu. Można odrobinę tego zioła rozsypać w każdym kącie pomieszczenia. W celach ochronnych pomaga również kadzenie pomieszczeń majerankiem.

* Jako element mikstur „miłosnych” pomaga wzmocnić pożądanie w relacjach uczuciowych.

  • Majeranek wspiera również dobrobyt. Po otrzymaniu zapłaty, czy pieniędzy za wykonywane usługi – warto posypać pieniądze odrobiną majeranku, co ma zapewnić rozsądne gospodarowanie nimi. Podobnie, szczyptę majeranku można wrzucić do portfela w miejsce, w którym trzymane są pieniądze.
  •  

Napar z majeranku
Przygotowanie:

  • 2 łyżki majeranku zalać niepełną szklanką wrzątku, przykryć, odstawić na 5 min, odcedzić.

Stosowanie:

  • Pić kilkukrotnie w ciągu dnia świeżo przygotowany - w przypadku niestrawności, w bólu brzucha, we wzdęciach, w odbijaniu, w zgadze, szczególnie po spożyciu ciężkich tłustych potraw lub nieświeżych pokarmów. Tym samym naparem można płukać nos w przypadku kataru.

 

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

CEO Neurocoaching Institute of Knowledge UK, Trenerka EFT i Cellular EFT, Neurocoach, Trainer Instructor IANLP, Coach ICI, Certyfikowana Hipnoterapeutka – Master Hipnozy, NLP Master IANLP i IN, Mistrzyni Reiki i Angel Reiki, Certyfikowana Nauczycielka Soul Body Fusion®, Radiestetka, Ukończyła Akademię Psychobiologii oraz Theta Healing Institute of Knowledge

Fot. własne

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron