Moc jałowca

Jeśli czekasz na miłość, prawdziwe uczucie i pragniesz spotkać kogoś bliskiego sercu – wykorzystaj moc owoców jałowca. Najpierw obmyj ciało naparem z jagód jałowca – 3 łyżeczki owoców zalej wrzącą wodą, pozostaw na 15 minut do zaparzenia. Zapal czerwoną świecę, a jeśli nie masz kolorowych świec, to w miejsce czerwonej możesz użyć białej, przewiązanej czerwoną nitką, bądź wstążką. Naparem obmyj całe ciało, z intencją spotkania w twoim życiu osoby, która będzie dla ciebie najlepsza; przyniesie ci szczęście, miłość i wsparcie. Po kąpieli wylej wodę w kierunku na wschód. W niedługim czasie ktoś interesujący i miły sercu powinien pojawić się na twojej drodze.

 

Przyszedł z Egiptu

Jałowiec jest znany człowiekowi co najmniej od czasów starożytności. Wiadomo, że w Egipcie wykorzystywano go do zwalczania… tasiemca ludzkiego. Grecy wzbogacali jałowcem dietę uczestników olimpiad, by w ten sposób wzmacniać ich wytrzymałość fizyczną oraz kondycję. W średniowiecznej Europie wierzono natomiast, że jałowiec jest doskonałym antidotum na… tyfus, dezynterię, a także cholerę. Rdzenni mieszkańcy Północnej Ameryki także znali jałowiec, używali go jako środek przeciwreumatyczny oraz dezynfekujący rany. Z suszonych owoców jałowca plemiona indiańskie wytwarzały ochronną biżuterię, zaś Europejczycy sadzili jego krzewy przed domem dla ochrony przed tym, co złe.

Większość osób kojarzy jałowiec z postacią wysuszonych szyszkojagód, pochodzących z wiecznie zielonych krzewów z rodziny cyprysowatych. Co ciekawe, ta roślina spotykana jest w różnych strefach klimatycznych, od Bałkanów aż po koło podbiegunowe, choć w zależności od warunków naturalnych, krzew ma gałęzie płożące się po ziemi, bądź rośnie na wysokość do kilkunastu metrów. Jego owoce są wyjątkowo bogate w witaminę C, ale również minerały takie jak chrom, wapń, żelazo, a także miedź. Celom prozdrowotnym służą w głównej mierze olejki eteryczne i antyoksydanty, zawarte w jałowcu. Dzięki antyutleniaczom, owoce jałowca mają działanie antynowotworowe, tak w zakresie profilaktyki jak i uzdrawiania, redukujące nadciśnienie i poziom trójglicerydów we krwi, chroniące serce oraz płuca.

 

Oręż dla zdrowia

Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze szyszkojagód jałowca sprawiają, że od stuleci wykorzystywany jest on w celach zwalczania stanów zapalnych układu pokarmowego, rozrodczego, a także skóry. Dodatkowo intensywne działanie moczopędne owoców sprawia, że to wyjątkowy oręż w pokonaniu infekcji układu moczowego, stanów zapalnych pęcherza lub cewki moczowej. I co ciekawe, badania laboratoryjne potwierdziły, że jałowiec zwalcza pałeczki e.coli, rzeżączki oraz gruźlicy, a nawet opornego na antybiotyki gronkowca złocistego.

Tradycyjnie dodajemy go do potraw, może nie zawsze wiedząc, że wspiera metabolizm, ułatwia trawienie ciężkostrawnych potraw, minimalizuje dolegliwości takie jak wzdęcia lub skurczowe bóle żołądka. Wspomaga proces schudnięcia, dzięki właściwościom moczopędnym oraz temu, że olejki eteryczne zawarte w owocach potrafią skutecznie obniżać apetyt, co północnoamerykańscy Indianie wykorzystywali tradycyjnie w okresach głodu, żując zawzięcie aromatyczne ziele.

 

Cenny olejek

Olejek wytłoczony z szyszkojagód jałowca zawiera ponad 80 aktywnych substancji, znajduje zastosowanie w medycynie, aromaterapii i kosmetyce. Jego przyjemna, lekko słodka woń, świeża i leśna sprawiają, że wykorzystywany jest jako środek czystości w domu. Spray przyrządzony samodzielnie z przegotowanej wody i dodanego do niej kilku kropel olejku jałowcowego może w doskonały sposób zastąpić chemiczne środki odkażające do blatów kuchennych lub armatury łazienkowej. Gdzie jeszcze konkretnie olejek z jałowca ma zastosowanie?

 

  • zapalenia skóry – rozprowadzony w olejku bazowym np. oliwie z oliwek, doskonale

łagodzi wysypki pochodzenia bakteryjnego, egzemę lub wypryski. Dodany do środków do mycia twarzy zapobiegnie zmianom trądzikowym, a do kremu do stóp spełni rolę preparatu antygrzybicznego;

  • ból gardła - kropla olejku dodana do ciepłej wody tworzy miksturę do płukania gardła

przy stanach zapalnych lub anginie (ważne, by płynu nie połykać, służy on jedynie jako płukanka);

  • choroby reumatyczne – olejek jałowcowy można wykorzystać do masażu, kompresów

lub kąpieli mających na celu uśmierzenie bólu i ograniczenie opuchlizny w mięśniach i stawach;

  • bezsenność – inhalacje z wykorzystaniem olejku jałowcowego pomagają uspokoić

nerwy i ułatwiają zasypianie;

  • stres lub traumy - regularna aromaterapia, czyli inhalacje z użyciem olejku z jałowca

pomagają zaradzić stanom traumy, a także przewlekłemu stresowi i nadmiernym emocjom;

  • cellulit lub zmiany na skórze - olejek jałowcowy działa jako substancja wygładzająca i

rozjaśniająca skórę, doskonale sprawdza się przy masażach antycellulitowych, niwelowaniu rozstępów i przebarwień hormonalnych.

 

Jak z każdą substancją, tak i z olejkiem jałowca nie można przesadzać. Nie powinien być konsumowany w sposób bezpośredni, ze względu na możliwość wywołania biegunki lub bólów brzucha. Spożywany w dużych dawkach może być toksyczny dla nerek, dlatego niewskazany jest dla osób cierpiących na schorzenia nefrologiczne. Z powodu stymulowania skurczów macicy, nie powinny go używać kobiety w ciąży.

 

Autor: Agnieszka Wykrota - Przysiwek

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron