Dostatek i ochrona pełne ziół

Nasi przodkowie w swej pokoleniowej mądrości, budowanej na tradycji i kontakcie z Naturą, doskonale wiedzieli, jakie rośliny umieszczać w oknach, jakie zioła hodować na domowych parapetach, a jakie sadzić w ogrodach, by zapewniały domownikom ochronę przed tym co szkodliwe, by niosły dostatek i szczęście. Zaglądamy do almanachu pradziadków, by czerpać z ich doświadczenia i ludowej wiedzy.
 
Zacznijmy od jemioły, o której słyszeli chyba wszyscy. Do dzisiaj wieszana raz do roku, kiedyś obowiązkowo przez cały rok musiała wisieć w oknie, razem z gałązką jarzębiny, brzozy i dębu. Jemioła miała gwarantować gospodarstwu dobrobyt, szczęście, ale i szczególną ochronę – przy ścinaniu jej należało jednak uważać, by nie upadła na ziemię, a raz do roku w tzw. Szczodre Gody wymieniać na nową.
 
Z kolei jarzębina miała służyć ochronie przed urokami i tzw. złym okiem, wymieniano ją na nową w równonoc jesienną by służyła przez kolejny rok. Do dzisiaj bywa nazywana „drzewem wiedźm”, jako że na każdej gałązce ma 13 listków i zawarta jest w niej magia wyjątkowego rodzaju.
 
Gałązki brzozy chroniły domostwo przed uderzeniami piorunów, podobnie wisiały w oknach przez cały rok, a wymieniane były na nowe w dzień „Zielonych Świątków”.
 
Gałązka dębu zapewniała ochronę przed złymi duchami, zawiścią ludzką i zazdrością sąsiadów, wymieniano ją na nową w noc przesilenie wiosennego.
 
Zgodę i miłość w domu gwarantowały rozłożone na parapecie listki laurowe, ich liczba musiała być zawsze nieparzysta i wymieniane były każdego tygodnia na nowe.
 
Na parapecie w kuchni prababek stało też geranium, które chroniło przed zatruciem i aloes, gwarantujący ochronę przed nieszczęśliwymi wypadkami związanymi z ogniem w kuchni.
 
 
🍀  Przodkowie kierowali się również praktycznym wykorzystaniem wiedzy posiadanej o ziołach, i z niej korzystali.
 
Niezbędne w kuchni mięta i bazylia chroniły przed pleśnią, psuciem się produktów spożywczych, a także przed zatęchłym powietrzem i przed nieszczęśliwymi wypadkami.
 
Gałązka lawendy, wrotyczu i rozmarynu związane w mały bukiecik trzymane były w szafkach kuchennych, jako doskonała ochrona przed molami i zabezpieczenie pożywienia.
 
Zapach wrotyczu odstrasza wszelkie robactwo i gryzonie, dlatego w każdym kącie i szafkach, gdzie przechowywano mąkę, kaszę lub ryż zawieszano gałązkę wrotyczu.
 
Podobnie odstraszająco na mole działa lawenda – zawieszony w szafkach lub szafach lawendowy bukiecik skutecznie odstraszy mole, które nie znoszą jej zapachu.
 
 
🍀  Dzisiaj do oczyszczania z negatywnej energii stosujemy białą szałwię, bylicę boże drzewko, bylicę pospolitą, cedr, dziurawiec, krwawnik, liść laurowy, ostrożeń warzywny, ale i pokrzywę, rozmaryn, rumianek, szałwię, sosna, tatarak, tymianek, czy werbenę.
 
Do oczyszczania ze złorzeczeń i usuwania skutków tzw. złego oka stosujemy bylicę boże drzewko lub pospolitą, dziewannę, liść laurowy, lawendę, ostrożeń warzywny.
 
Oczyszczaniu z klątw, uroków i działań czarnej magii służy bylica boże drzewko i pospolita oraz piołun, dziewanna, jałowiec, liść laurowy, lawenda, ostrożeń warzywny, sosna, werbena, wrotycz.
 
 
🍀  Prababcie pamiętały też o dobrych duchach domostwa. W trosce o domowe skrzaty i upraszając ich opieki - zostawiały dla dobrych duszków okruszki ciasteczek na talerzyku za piecem. Czasem była to odrobina mleka lub miodu. Dbałość o domowe skrzaciki miała przynieść domowi ochronę i dobrobyt, skrzaty nie psociły a wspierały domowników w ich staraniach i pracach, jak przystało na zgodną współpracę wszystkich mieszkańców gospodarstwa.
 
Podziel się twoim doświadczeniem i wiedzą na temat ziół i roślin. Pamiętasz takie opowieści, przekazywane przez babcie albo w rodzinie?
 

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

 

CEO Neurocoaching Institute of Knowledge UK, Trenerka EFT i Cellular EFT, Neurocoach, Trainer Instructor IANLP, Coach ICI, Certyfikowana Hipnoterapeutka – Master Hipnozy, NLP Master IANLP i IN, Mistrzyni Reiki i Angel Reiki, Certyfikowana Nauczycielka Soul Body Fusion®, Radiestetka, Ukończyła Akademię Psychobiologii oraz Theta Healing Institute of Knowledge

 

Fot. własne

 
Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron