Runy, moc magicznych znaków i skryptów

Runy pojawiły się około 3 tysiące lat temu. Jeden z najstarszych kamieni runicznych, na którym znaleziono inskrypcję z runami z futharku starszego, pochodzi z V wieku n.e. i został znaleziony w miejscowości Kylver. Runy to najstarszy typ pisma północnoeuropejskiego, stosowany przez plemiona północnogermańskie i skandynawskie.

W języku gockim słowo „runa” oznaczało ‘tajemnicę, sekret’, w staroangielskim i w staroniemieckim „run” to ‘tajemnica, szept, rada’, zaś „rune” tłumaczono jako ‘pismo’. W języku staro-islandzkim „ryna” to ‘mówić o sekretach’, zaś nordycki „runa” dostał się do staro-irlandzkiego, w którym „run” oznaczało ‘tajemnicę’. Przekazanie run ludzkości opisane zostało w Eddzie, zwanej Pieśnią Odyna o Runach. Otóż Odyn, jako bóg krainy Asgard, dobrowolnie wisiał przez dziewięć dni na Drzewie Życia Yggdrasil, przebity oszczepem cierpiąc największe męki, pragnienie, głód, ból. Był na skraju śmierci i życia, kiedy zobaczył runy, tajemnicze znaki posiadające ogromną moc magiczną. Z miłości i troski do ludzi przekazał je ludzkości, by ludzie mogli korzystać z wyjątkowej mądrości symboli, związanych z Energiami Natury. Przez wiele wieków znaki runiczne były wykorzystywane w praktyce wyłącznie przez kapłanów, druidów. Magowie budzili zarówno wielki szacunek, jak i strach – a dzięki runom wpływali na pogodę, miłość, zdrowie, nawet plony.

Tajemne moce run były i są stosowane do wróżbiarstwa, ochrony, uzdrawiania. Znaki runiczne wycinano pierwotnie na drewnianych tabliczkach, na przedmiotach z kości, drewna i kamienia, potem zaczęto wykuwać je na blokach skalnych. Towarzyszył temu precyzyjnie określony, magiczny rytuał. Na twardych nośnikach łatwiej było ówczesnym ludom używać prostych linii, stąd wszystkie litery alfabetu runicznego tzw. futharku składają się z linii prostych. Być może również wybór takiej formy liter miał związek z magią, chodziło bowiem o energię kształtu i jej oddziaływanie. Ogromna moc run po upływie trzech tysięcy lat wiąże się już nie tylko z ich wyjątkowością i pierwotnym magicznym znaczeniem, ale i egregorem (kanałem energo-informacyjnym), a także inicjacją run, ich uświęceniem.

Oto runy futharku starszego, alfabetu runicznego pochodzącego z III w. n.e.

1.Runa Fehu, inaczej zwana Feoh, oznacza dostatek. W sensie dosłownym odnosi się do bydła, własności, bogactwa, pomyślności. Fehu symbolizuje energię, procesy życiowe, siły twórcze, zmianę na lepsze i bezpieczeństwo materialne. Wskazuje na rozkwit, awans w pracy, mądrą troskę o sprawy finansowe lub pomyślne prowadzenie biznesu. To kulminacja dobra i rozwój. Jednak aby rozwinąć skrzydła musisz wiedzieć, czego chcesz od życia. Ustal cel i dąż do niego!

2.Runa Uruz, nazywana także Ur, odnosi się do zdrowia. W sensie dosłownym oznacza tura, dzikiego byka, żubra. Niesie ze sobą zmiany na lepsze, powrót do zdrowia, pozbycie się niepokojów i lęków, wzmacnia siłę woli. Wskazuje na nowe szanse i możliwości, siłę wewnętrzną, wykorzystanie posiadanych potencjałów i pomyślny rozwój kariery. To nowe, korzystne warunki i pójście do przodu. Miej dość odwagi, by zrezygnować z niepotrzebnych rzeczy, gdyż otworzy to przed tobą nowe możliwości.

3.Thurisaz czyli Durizas, nazywana także Thorn, Thours, Thurisar. Według jednych przekładów oznacza wieżę, wrota lub olbrzyma Thursa – według innych cierń, lęk, ból. Runa, która pomaga pokonywać negatywne wpływy i blokady, które nas ograniczają. To runa ochrony naturalnego porządku i uwolnienia inspirujących sił. Usuwa bariery, likwiduje lęki i obawy, pomaga realnie ocenić sytuację. Pozbądź się tego, co ci przeszkadza, ale pozostaw nieprzemijające wartości. Nie wyciągaj pochopnych wniosków, gdyż możesz poprzez to stworzyć więcej problemów, niż jesteś w stanie rozwiązać.

4.Ansuz nazywana także Ansur to wiedza, zaś dosłownie oznacza wyższe bóstwo, róg bogów, świadomość lub usta. Odnosi się do nauki, zdobywania informacji, daru słowa. Wzmacnia kreatywność. Wskazuje na pertraktacje, rozmowy i zawieranie umów, ale i działania społeczne. Pomaga przełamać nieśmiałość i lęk, dostrzec kłamstwo, manipulację, dojść do prawdy. Ciesz się kontaktem z naturą, dzięki temu rozszerzysz swoje pole widzenia i horyzonty. Mądrze wykorzystując swój talent i wiedzę, znajdziesz nowe drogi rozwoju.

5.Runa Raido, zwana również Rit, oznacza drogę, zaś w sensie dosłownym podróż, koło, jazdę wierzchem lub głowę konia. Runa ta zapowiada ruch, aktywność, może wyjazd. To oświecenie i prawa Natury, postęp, a także rozwój i poznanie własnego rytmu. Raido wskazuje na dobre wyczucie czasu, ułatwienia w podróży, dobry moment na rozpoczynanie podróży. Usuwa marazm i apatię. To również runa komunikacji masowej i internetu, rozbudza ciekawość świata. Przejmij władzę nad własnym życiem, żeby kierować jego rozwojem. Nie osądzaj nikogo zbyt pochodnie, zachowaj rozwagę i równowagę w ferowaniu ocen.

6.Kaunan, czyli inaczej Kaunaz lub Kenaz, oznacza sukces! Odnosi się znaczeniowo do pochodni. Metaforycznie to ogień, który wypływa z wnętrza człowieka i daje mu oświecenie. Runa ta zapowiada aktywne działanie i osiągnięcie sukcesu, powodzenie. Przypomina o systemie wartości, konieczności właściwego wykorzystania swojego potencjału i własnej twórczości. To ciepło domowego ogniska, wewnętrzny ogień i szybka regeneracja sił życiowych. Wskazuje także na namiętny wspaniały seks i możliwość poczęcia dziecka. Upewnij się, że twoje działania nakierowane są na osiągnięcie celu, byś nie marnował swojego potencjału. Osiągając czystość myśli, otrzymasz twórcze natchnienie.

7.Gebo, nazywana również Gyfu, jest runą miłości. W sensie dosłownym oznacza dar, prezent. Zapowiada piękny miłosny dobry związek, udane partnerstwo, pozytywną wymianę energii. Sprzyja wszelkim sprawom prowadzonym we dwoje albo na podstawie umowy z kimś. Wystrzegaj się skąpstwa, zatargów, kłótni. Możesz oczekiwać miłego podarunku, zaproszenia ze strony przyjaciół, a nawet zaproszenia na imprezę w większym gronie. Runa wskazuje, że za wszystko co otrzymujesz -powinieneś zaproponować rewanż, żeby zachować równowagę Wszechświata. Bądź gotowy przyjąć odpowiedzialność za swoje działania.

8. Wunjo, nazywane również Wynn, to triumf. W sensie dosłownym oznacza wygraną, zwycięstwo, szczęście, a nawet zbawienie. To zapowiedź radości, zadowolenia, powodzenia w miłości, spotkania na swojej drodze niezawodnych przyjaciół. Wskazuje na sukcesy zawodowe, przychylność szefów, uznanie i wsparcie ze strony otoczenia. Wunjo niesie ze sobą wygraną, sukces, miłą niespodziankę i przezwyciężenie przeciwieństw. Wszystko w życiu jest lekcją na drodze do doskonałości. Staraj się widzieć głębiej, wyjdź poza ramy oczywistości. Miej pokorę i dostrzegaj innych ludzi 

9. Hagalaz, czyli Hagal, oznacza intuicję. W dosłownym sensie odnosi się do gradu, wiedźmy albo imienia bogini Hagal. Wskazuje na okoliczności zewnętrzne oddziałujące z dużą siłą, związek z siłami Natury, intensywny rozwój lub jego całkowite zahamowanie. Przynosi ze sobą niespodziewane, głębokie zmiany. Nawiązuje do duchowej transformacji, zdolności parapsychologicznych, rozwiniętej intuicji i wysokiej samoświadomości. Warto przy tej runie uważać na nieoczekiwane wydarzenia, które zakłócą lub uniemożliwią realizację planów. Hagalaz radzi: nie obawiaj się sytuacji, które wydają ci się niekorzystne. Wsłuchuj się w twój wewnętrzny głos, a pozwoli ci to odnaleźć się w trudnej sytuacji, a nawet uczynić ją korzystną dla ciebie.

10. Naudiz, nazywana również Nyd, oznacza ochronę. W sensie dosłownym odnosi się do potrzeby lub konieczności. Zapowiada okres, kiedy należy zachować ostrożność, uzbroić się w cierpliwość w działaniu i czekać na bardziej sprzyjający moment. Symbolizuje konieczność robienia tego, co trzeba, a nie tego, co by się chciało. Ale runa ta wskazuje również na otrzymanie wsparcia lub ochrony z zewnątrz, zakończenie sporu, na zebranie sił potrzebnych do przetrwania trudnych chwil. Runa Naudiz radzi, iż nie możesz w należyty sposób zaspokajać potrzeb innych ludzi, dopóki nie uświadomisz sobie swoich własnych potrzeb. To pomoże ci stać się wytrzymałym i uparcie dążyć do celu wskazuje również, że uda się dzisiaj załagodzić lub zakończyć istniejący spór.

11. Isa, inaczej Eisaz, dosłownie oznacza lód, ale odnosi się znaczeniowo do stabilizacji. Wskazuje na konieczność zatrzymania się, przemyślenia, wstrzymania pewnych działań, zebrania sił przed nowym etapem. Podobnie niczym niezłomny lód - nakłania do niezbędnej nieraz pasywności, a wręcz bierności, ustabilizowania sytuacji, przeznaczenie czasu na odpoczynek. Powinniśmy wstrzymać się od zbyt pochopnych działań, dobrze wszystko zaplanować i przemyśleć, by zebrać siły przed kolejnym, nowym etapem. Runa skupienia. Żadna trudna sytuacja nie trwa wiecznie. Powinieneś umieć odważnie posuwać się do przodu, a żeby dowiedzieć się jak to robić, warto najpierw przemyśleć plan działania, a dopiero potem działać.  

12. Jera, czyli Jeran, oznacza obfitość, urodzaj, dosłownie żniwa. Wskazuje na pomyślne wyjście z trudnej sytuacji, zbieranie plonów jako rezultat wcześniej podjętych działań, obfitość. To także zapowiedź nowego cyklu, zawarcia nowych znajomości, rozwoju osobistego, wzrostu dochodów. Jeran nakazuje życie w harmonii z naturalnymi rytmami przyrody, zachęca by być kreatywnym i wykorzystywać swoje uzdolnienia twórcze. Bądź cierpliwy i pamiętaj, że nie możesz zbierać plonów zanim one dojrzeją. Staraj się jak najlepiej wykorzystać to, co posiadasz w tej chwili.

13. Runa Eihwaz, czyli inaczej Iwaz, oznacza poszukiwania. W sensie dosłownym oznacza ona drzewo cisu, z którego robiono łuki. Zapowiada pokonanie przeszkód, szczęśliwe zakończenie problemów. Symbolizuje wtajemniczenie, bramę między światem widzialnym i niewidzialnym, samodyscyplinę i dobry kontakt z emocjami. Eihwaz to opanowanie, znalezienie tego, czego się szuka. To również zwycięstwo, wygrana, wcielenie pomysłów w realne życia, wzrost sił i energii. Jeśli chcesz coś osiągnąć, to nie marudź, a realizuj to, co zaplanowałeś. Ta runa pomoże ci sięgnąć gwiazd!

14. Runa Perdo, czy też Pertho, oznacza dosłownie to co ukryte - kobiece łono, studnię, ale i kubek do gry w kości. Przynosi korzystne zbiegi okoliczności, odnosi się do realizacji marzeń, ale i przypomina, że warto zagrać w gry liczbowe, bo wygrywa ten, kto gra. Perdo nawiązuje do ezoteryki, magii, szczęścia. Wskazuje na znalezienie zguby, wyjaśnienie sytuacji, korzystne zrządzenie losu. Ta runa przynosi realizację marzeń, szacunek i pomoc ze strony przyjaciół, ciekawe kontakty towarzyskie. Nie bój się zmian, ale zawsze upewniaj się, czy masz przygotowany plan zastępczy i czy jesteś bezpieczny.

15. Runa Algiz, nazywana również Eolch, dosłownie oznacza łosia, ale odnosi się znaczeniowo do ochrony i opieki. Nawiązuje nie tylko do bezpieczeństwa, ale i sztuki mądrego wycofywania się, także w obronie. Runa szlachetnośc - wskazuje na nowe perspektywy i związany z nimi dobrobyt. To runa pracy intelektualnej, otwartości na nowe, wyzdrowienia i darów do uzdrawiania. Algiz to także zapowiedź pomyślnej rekonwalescencji i wzmocnienie sił psychicznych. Każdy plan wprowadzaj w życie, ale się nim nie chwal za wcześnie, zanim osiągniesz cel. Nie zapominaj o swojej podatności na zranienia i o szkodliwych wpływach, chroń się przed nimi. 

16. Runa Sowelo, zwana również Sowilo, oznacza dostatek, zaś w sensie dosłownym nawiązuje do słońca lub żagla. Wskazuje na potrzebę radości życia, optymizmu, rozwoju swoich talentów. Zapowiada powodzenie, uznanie, a nawet zaszczyty i sławę. Sowilo przynosi ze sobą udaną podróż, zdobywanie wiedzy i nowych pozytywnych doświadczeń, dobre zdrowie, prawidłowe wykorzystanie energii. Słoneczna runa wskazuje na przypływ sił i chęci do działania, pokonanie przeszkód. Runa przynosi szczęście, powodzenie, jednak należy w trakcie działania zachować równowagę i spokój. Aby odnieść powodzenie, konieczne jest działanie zgodne z naturą i zachowanie samodyscypliny. Staraj się postrzegać sprawy w ich prawdziwym świetle. Zachowuj równowagę duchową. Niezależnie od sytuacji - zawsze bądź sobą.

17. Runa Teiwaz, czyli Tiwaz, oznacza męstwo i odnosi się do boga Tyra lub wojownika. Teiwaz niesie ze sobą wyjątkowo silny pierwiastek męski, odwagę, rozwój wewnętrzny i duchowy. Wskazuje na pracę nad sobą, zachowanie pogody ducha, praworządności i metodyczności w działaniu. Zapowiada czas uporządkowania w życiu, optymizmu, namiętności w związku. Miej odwagę przyjąć na siebie odpowiedzialność za skutki twoich decyzji i wyborów, bo Teiwaz przyniesie sprawiedliwy „wyrok” i doda sił, by nie poddać się przed czasem.

18. Runa Berkanan, nazywana również Bjarkan, oznacza rozwój. W sensie dosłownym odnosi się do brzozy lub piersi matki. To runa o ogromnym pierwiastku kobiecym. Otwiera czas zmian na lepsze, zapowiada pomyślne rozwiązanie spraw związanych z rodziną, radość z powodu sukcesów dzieci i ich osiągnięć, dobre zdrowie. Bardzo często Berkakan to zapowiedź macierzyństwa, narodzin upragnionego dziecka, wesela lub chrzcin. Berkakan wskazuje, że nadchodzi czas spokoju we własnym domu, czas zmian na lepsze, bezpieczeństwa i urodzaju. Trzeba przy tym jednak zachować poczucie realizmu i wykorzystać wszystkie dostępne środki potrzebne do realizacji celu. Runa radzi: postaraj się zbliżyć do przyrody i naturalnego biegu rzeczy. Postaraj się zbliżyć do przyrody i naturalnego biegu rzeczy.

19. Runa Ehwaz, nazywana również Eoh, oznacza inicjatywę, a w sensie dosłownym odnosi się do konia. Zapowiada poprawę sytuacji, ruch do przodu, przywrócenie zachwianej równowagi, a także powolny, ale pewny postęp. Wskazuje na pomocnego, życzliwego mężczyznę z inicjatywą. Często jest również zapowiedzią pomyślnej podróży, partnerstwa, oświadczyn, a także dobrych rezultatów osiągniętych pracą zespołową. Runa radzi: zachowuj równowagę duchową, niezależnie od sytuacji, zawsze bądź sobą.

20. Runa Mannaz, nazywana jest również Manna lub Madr, w sensie dosłownym oznacza człowieka, mężczyznę. Runa ta wspiera porozumienie i komunikację w szeroko rozumianej grupie. Mannaz pomoże, by zajrzeć w głąb siebie oraz odkryć motywy działania innych ludzi. Runa pozwala na wydobycie ukrytych zdolności i pobudza potencjalne możliwości, a także oczyszcza umysł ze złudzeń i zamroczeń. Bardzo korzystnie wpływa ona na każdy rodzaj współpracy i to zarówno między dwiema osobami, jak i w grupie, której działanie ukierunkowane jest na wspólny cel. Runa wzmacnia jedność w zespole, wspiera jedność w związku i miłości. Pomaga przyciągnąć do twojego życia właściwe osoby, a nawet pokojowo nastawia wrogów. Poznaj siebie, swoje słabe i mocne strony. Tylko w taki sposób możesz w pełni zrealizować swój potencjał.

21. Runa Laukaz, lub inaczej Laguz, to symbol głosu wewnętrznego. W sensie dosłownym oznacza wodę, jezioro lub ocean, wszelką wodę płynącą albo czosnek. Związana z intuicją i emocjami wskazuje na to, by zwrócić szczególną uwagę na głos wewnętrzny, ale i dobre rady, owocne kontakty z ludźmi. Nawiązuje do oczyszczenia, uzdrowienia i wtajemniczenia. Może zapowiadać długą pomyślną podróż, życzliwą i pomocną kobietę, udany związek partnerski. To także zapowiedź wytrwałego podążania obraną drogą i pomyślnego osiągnięcia zamierzonego celu. Wsłuchuj się w swoje uczucia i wyciągaj wnioski z uzyskanych w taki sposób informacji.

22. Ingwaz, inaczej Inguz, nazwa runy pochodzi od imienia boga Ingusa i oznacza dosłownie odpoczynek. Zwiastuje ona pojawienie się czegoś nowego w życiu, uświadomienie sobie swojej własnej siły, przejęcie inicjatywy, pomyślne zakończenie starych spraw i usunięcie przewlekłych problemów. Przypomina, by zachować cierpliwość, nie bać się zmian, pozwolić sobie na zasłużony odpoczynek. Nadchodzi okres spokoju, urodzaju, nowych przedsięwzięć. Czasem na runa wskazuje na możliwość ... poczęcia dziecka. Mądrze zarządzaj swoją siłą osobistą. Czyń to, do czego masz powołanie. 

23. Dagaz, czyli Daeg, oznacza transformację, a w sensie dosłownym to nawiązanie do jasnej pory dnia, światła. To świt i przemiana. Zapowiada radykalne zmiany, pomyślny rozwój wydarzeń, realizację pomysłów i planów. Wskazuje na potrzebę oświecenie i zrozumienia, co dokładnie chcesz osiągnąć na tym etapie swojego życia. Dagaz to również przyjemna niespodzianka - jako nagroda za włożony wysiłek, wzięcie odpowiedzialności za siebie i swoje życie. Nie bój się emanować światłem.

24. Odala, nazywana też Othila, oznacza w sensie dosłownym majątek, rodowe dziedzictwo, dom, ojczyznę. Nazywana jest „runą gospodarza”, nawiązuje do bezpieczeństwa. Zapowiada materialny dobrobyt, powiększenie stanu posiadania, bezpieczeństwo. Może wskazywać na przeprowadzkę, zakup lub remont domu, nabycie ziemi, osiągniecie majątku. Symbolizuje postępowanie zgodne z prawem, szanowanie norm społecznych, kultywowanie tradycji. To także troska o starszych ludzi, zapowiedź spadku, otwierania lub spisywania testamentu. Nie bój się przeszłości, jednocześnie staraj się być otwarty na nowe doświadczenia. Bądź praktyczny w działaniu i realnie oceniaj szanse. To, czego nauczyłeś się kiedyś, niesie zasiew przyszłej obfitości.

25. Wyrd, runa losu, karmy i Siły Wyższej. Należy spokojnie poddać się losowi, gdyż i tak nie można w żaden sposób wpłynąć na sytuację.

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

Czytająca karty i runy, Jasnowidz, Magini Mentalna


***

fot. internet

 

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron