Ojciec w życiu dziecka, nie tylko na Dzień Ojca.

Dzień Ojca... człowieka, ważnego w życiu każdego dziecka na równi z matką. Tak, na równi. Niezwykle wyraźnie nawiązuje do tego prastare Prawo Dwoistości i Biegunowości, w ramach Prawa Uniwersalnego. Nie istnieje energia żeńska bez męskiej, ani odwrotnie. Nie ma yin bez yang. Wszystko się uzupełnia i dopełnia.

Zdarza się, że rola ojca jest umniejszana, bo w życiu dziecka bywa mniej obecny; bo praca, bo obowiązki, bo mama dziecka wie lepiej, bo rozstanie lub rozwód, bo choroba lub odejście... Powodów tej nieobecności, fizycznej lub psychicznej, bywa całkiem sporo. Nie zmienia to faktu, że dziecko potrzebuje ojca w życiu tak, jak potrzebuje matki. Matka niesie opiekę, ojciec ochronę; matka ofiarowuje zrozumienie, ojciec drogowskaz; matka przytula do serca, ojciec pozwala wesprzeć się na jego mocnych barkach; matka czuwa nad maleństwem, ojciec czuwa nad nastolatkiem... Kiedyś nasi praprzodkowie w swojej hierarchicznej społeczności określili podział ról: ojciec pełen siły i hartu ducha wyruszał na polowanie, przynosił do domu zwierzynę, a jego oprawą i przygotowaniem posiłku w świetle domowego ogniska, zajmowała się matka. Te archetypy w dzisiejszym świecie są coraz odleglejsze, niemniej jednak rola ojca dla dziecka pozostaje niezmiennie ważna, tak dla córek, jak i synów. Rzecz jasna, przychodzi ten nastoletni czas w wieku chłopców, kiedy to ojciec zdaje się mieć większą wagę słów, gestów i działań, bo taka jest naturalna potrzeba, wynikająca z ludzkiej psychosomatyki.

Jak ważna jest rola ojca, powiedzą dzieci, które na co dzień nie mają możliwości spędzać ze swoimi ojcami czasu, wspólnie jeździć na rowerach lub rolkach, umówić się na spontaniczny wypad na lody, łowić ryb, wspinać się na skałki, pomajsterkować, wspólnie rywalizować na boisku... Tak ważne jest dla ojców, by pamiętali o swoich dzieciach każdego dnia, a dla mam by pozwolili ojcom na pielęgnowanie tej pamięci. Wasze dzieci docenią to kiedyś i będą wam za to wdzięczne.

Wszystkim ojcom życzę siły i wytrwałości w mądrym przewodnictwie dla swoich dzieci; empatii i otwarcia na potrzeby dzieci; uważnego słuchania i docenienia czasu, który jest bezcenny dla was i waszych dzieci. Ojcom, których już nie ma wśród nas, zapalmy dzisiaj białą świecę, niech zaznają spokoju i miłości bezwarunkowej, niech Światło towarzyszy im w ich dalszej podróży...

Przy okazji Dnia Ojca, myślę o moim rodzie. Ze względu na wszystkie wartości, jakie przynieśli ze sobą przodkowie, całą spuściznę i ojcowiznę. Patrzę na mój ród. Na moich przodków z linii mojej mamy i mojego taty. Przez ostatnie lata wiele moich uzdrawiających działań popłynęło do nich i wiele uwolnienia. I widzę ich szczęśliwych, spokojnych i wolnych, i wiem że stoją przy mnie, otoczeni świetlistymi energiami, i są dla mnie wsparciem, gdziekolwiek jestem i gdziekolwiek będę. Błogosławię mój ród, wszystkie pokolenia które były, tych którzy są, i te pokolenia, które dopiero przyjdą. Błogosławię moich Rodziców.

Agnieszka Wykrota - Przysiwek

fot. internet

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron