Czarcie żebro od uroków

Ziele ostrożenia, nazywane zwyczajowo czarcim żebrem, to według przekazów przodków oraz zapisów magii ludowej, doskonała ‘broń’ na uroki, złorzeczenia, zaklęcia, a nawet działania czarno-magiczne. Czy to tylko legendy, że kąpiel w zwyczajnym – niezwyczajnym czarcim żebrze odpędza uroki…? Z całą pewnością nie. Każda z osób, której poleciłam tą formę oczyszczania lub profilaktycznej ochrony, potwierdziła skuteczność tej metody.

Skąd taka nazwa?

Katalogowa nazwa tej niezwykle pożytecznej rośliny to ostrożeń warzywny (łac. Cirsium oleraceum), jednak potocznie w tradycji zapisało się jako czarcie ziobro lub czarcie żebro. Od wieków uważana za wspierająca w odpieraniu tego co złe - nazwę zawdzięcza wyrazistemu unerwieniu liści, przypominającemu żebra. Według niektórych także kształt korzenia przypomina żebro. Tradycyjnie wykorzystywane w ziołolecznictwie, a także w działaniach związanych z odczynianiem uroków, powiązano onegdaj z mrocznymi mocami i przypisano mu miano ‘czarciego’. I chociaż niespecjalnie wyróżnia się wyglądem, niektórzy nawet postrzegają je jako chwast, bo rośnie na terenach podmokłych, łąkach, w rowach, a nawet na podmokłych śmietniskach – to jest w nim moc. Czarcie żebro charakteryzuje się fioletowymi kwiatami wraz z nietypowymi ząbkowanymi liśćmi, ale to jego właściwości a nie wygląd, są zaskakujące. Ziele ostrożenia jest bowiem wykorzystywane przez wróżbiarstwo tak samo chętnie, jak sięga po nie medycyna i biotechnologia. A to wszystko dlatego, że czarcie żebro to prawdziwa składnikowo-witaminowa eksplozja, sprawdza się nie tylko w magicznym zielniku, ale także w kosmetologii i radzeniu sobie z różnymi dolegliwościami natury zdrowotnej. Dziś stosuje się go jako środek przeciwzapalny, moczopędny, odtruwający.

Kąpiel z czarcim żebrem

W słowiańskiej medycynie ludowej od wieków wierzono, że ostrożeń odpędza uroki, złorzeczenia, pomaga zdejmować zaklęcia lub działania czarno-magiczne. Dotyczyło to nie tylko dorosłych, bo kąpiele z czarciego żebra wspomagały także dzieci, i to już od ich najmłodszych lat. Powiadano bowiem, iż ‘niewinność przyciąga czasem to, co negatywne’. Głównie na wsiach, gdzie wierzenia i powiązania z magią ludową były – i są do dzisiaj szczególnie mocne - przezornie stosowano ostrożeń dla ochrony najmłodszych przed ‘zauroczeniem’, a i oczyszczano ze ‘złego oka’ lub zazdrosnych spojrzeń. Niespokojne lub płaczące niemowlę kąpano więc w wodzie z ostrożeniem, podobnie jak te dzieci, które miały problemy ze spaniem, płakały w nocy, miały dziwne sny lub sprawiały problemy wychowawcze w domu lub w szkole. Podobnie oczyszczającą kąpielą wspomagali się dorośli przy problemach w miłości, finansach, pracy lub przy odczuwanym gorszym samopoczuciu.

Ciepła kąpiel z dodatkiem naparu z czarciego żebra ma za zadanie wyciągnąć z człowieka to, co negatywne. Poleca się ją również na przewlekłe zmęczenie lub osłabienie, bo wyjątkowo wzmacnia, dodaje energii i wigoru. Pomijając relaksacyjne działanie samej kąpieli, faktem jest że ostrożeń ma niezwykle szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie.

O samej kąpieli i jak ją przygotować, piszę na mojej stronie w zakładce Ochrona energetyczna – sprawdź!

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

CEO Neurocoaching Institute of Knowledge UK, Trenerka EFT i Cellular EFT, Neurocoach, Trainer Instructor IANLP, Coach ICI, Certyfikowana Hipnoterapeutka – Master Hipnozy, NLP Master IANLP i IN, Mistrzyni Reiki i Angel Reiki, Certyfikowana Nauczycielka Soul Body Fusion®, Radiestetka, Ukończyła Akademię Psychobiologii oraz Theta Healing Institute of Knowledge

 

fot. Własne

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron