Imbolc witany chlebem i... masłem

Imbolc obchodzony 1 lutego, jest w sposób szczególny powiązany z naturą, darami ziemi i przybywającym światłem. Tym bardziej warto pochylić się nad prostotą pokarmów, które w tym czasie gościły na stołach przodków, by móc powrócić do tych pierwotnych smaków. Spróbuj sam w domowej kuchni poeksperymentować z tym, co najprostsze i najlepsze, czyli z chlebem i masłem.

Chleb sodowy

Prosty, tradycyjny irlandzki chleb nie wymaga użycia drożdży, za to można przy jego przygotowaniu wykorzystać maślankę (np. z ubijanego masła, na przygotowanie którego przepis poniżej).

Potrzebujesz:

3 szklanki mąki,

1 łyżeczka świeżej sody,

1 szklanka maślanki,

opcjonalnie 1 łyżeczka cukru oraz 2 łyżeczki soli.

Dokładnie wymieszaj wszystkie sypkie składniki i dodaj do nich maślanki. Całość mieszaj łyżką przez około 2 minuty, a następnie zagniataj masę rękami przez kolejne 30 sekund. Jeśli masa jest zbyt sucha, dodaj odrobinę maślanki, ale staraj się dotykać ciasto tylko na tyle, na ile jest to konieczne. Nie wygładzaj ciasta, a formuj z niego okrągły kształt o szerokości około 20 cm. Wyłóż je na blasze pokrytej papierem do pieczenia lub posypanej mąką. Delikatnie wyrównaj wierzch i natnij go ostrym nożem. Zgodnie z tradycją, nacięcie należy zrobić na ok 2,5cm wzdłuż i wszerz ciasta, tworząc części równej długości – nacięcie ma przypominać kształt krzyża. Robiąc nacięcie, pobłogosław chleb.

Ciasto należy piec w temperaturze 205°C przez 40–45 minut. Po tym czasie wyjmij je z piekarnika, przykryj ręcznikiem i odstaw do czasu wystygnięcia na około kwadrans. Ten chleb można podawać nawet ciepły, bo jest wypełniony drobnymi kieszonkami, które doskonale wchłaniają masło lub ser, dzieci czemu ten chleb smakuje jak żaden inny.

***

Masło po domowemu

Podobno przynajmniej raz w życiu każdy powinien przygotować własnej, domowej roboty masło. Imbolc wydaje się doskonałą okazją ku temu.

Potrzebujesz:

pół litra lub więcej śmietany kremówki, opcjonalnie łyżeczkę soli, zimną wodę,

widelec,

porządny blender lub urządzenie mieszające, choć podobno do przyrządzenia masła można nawet użyć mocno zakręconego słoika.

Do naczynia mieszającego, blendera (lub słoika) wlej śmietanę i ubijaj na dość wysokich obrotach (w przypadku słoika, wysokich obrotach ręcznych). Już po kilku minutach śmietana zaczyna oddzielać się, tworząc stałe masło i płynną maślankę. Kiedy pojawiają się małe kawałki masła, wszystko jest prawie gotowe. Przeciśnij zawartość przez gazę albo odciśnij ją poprzez drobne sito, a potem masło dociskaj łyżką w taki sposób, by wyciekł cały płyn.

Maślankę warto zachować do przygotowania chleba sodowego, zaś masło ukształtowane w kulę moczysz w lodowanej wodzie i ponownie wyciskasz, dla zachowania dłuższej świeżości. Do masła można dodać przyprawy, ulubione zioła etc. Masło przechowywane w lodówce, w papierze do pieczenia, powinno zachować świeżość nawet do miesiąca czasu. Tak przygotowane masło domowej roboty to rarytas, który zniknie dużo szybciej!

Autor: Agnieszka Wykrota - Przysiwek

fot. internet

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron