Sposoby pobudzenia działania czakr

Harmonijna praca czakr i właściwy przepływ energii to nie tylko doraźne profesjonalne zharmonizowanie pracy czakr https://doktoraniol.com/oczyszczanie-i-harmonizowanie-dzialania-czakr.html, ale i codzienna świadoma praca nad nimi. Poniżej przypominam, w jaki sposób przy udziale różnych metod, zadbać o właściwą kondycję wszystkich siedmiu czakr głównych oraz o prawidłowy przepływ energii w ich obrębie. Szeroki opis działania oraz sposobu pracy z czakrami jest dostępny na szkoleniach I stopnia Reiki, na które zapraszam tu: https://doktoraniol.com/kurs-reiki-i-stopien.html

***

CZAKRA PODSTAWY

Obcowanie z naturą: Obserwacja krwawo-czerwonego wschodzącego lub zachodzącego Słońca albo czerwonej zorzy porannej lub wieczornej ożywia i harmonizuje czakrę podstawową. Przy okazji doskonale rozluźnia zawężone struktury powstałe w obszarze działania czakry korzenia. Usiądź w postawie lotosu na świeżej ziemi i świadomie wdychaj jej zapach. Jeśli możesz połączyć te oba przeżycia doświadczania przyrody i obserwacji wschodu lub zachodu Słońca, to uzyskasz optymalne całościowe działanie.

Terapia dźwiękiem: Muzyka z monotonnymi, silnie zaznaczonymi rytmami nadaje się do aktywizacji czakry podstawy. Archaiczna muzyka wielu narodów pierwotnych wyraża tę formę najlepiej, ich tańce zmierzają do nawiązania kontaktu z naturą, z jej siłami i istotą. Do harmonizacji czakry korzenia możesz używać naturalnych dźwięków natury.

Mantra: LAM

Terapia kolorem: Pierwsza czakra pobudzana jest przez jasny, błyszczący kolor czerwony. Barwa czerwieni ociepla i ożywia, daje witalność, siłę życiową i odwagę. Jeśli z czerwienią zmieszana jest odrobina koloru niebieskiego, to pomoże ci to przeniknąć witalność fizyczną z duchowością.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Agat użycza powagi, stałości i zrównoważenia. Pomaga w rozwiązywaniu negatywnych emocji i chroni wewnętrzną istotę. Rozbudza szacunek dla własnego ciała i działa konstruktywnie na organy rozrodcze. Płytki agatu z krystalicznym wrostkiem dają wzrastającemu w tobie życiu – czy jest to cielesne, czy duchowe dziecko – bezpieczeństwo i ochronę. Przynoszą zaufanie i ułatwiają rozwiązania nurtujących ciebie kwestii. *Hematyt zwany też krwawnikiem, daje wytrwałość i siłę, działa wzmacniająco i budująco na ciało, mobilizuje ukryte siły. Pomaga w stanach osłabienia i wspiera rekonwalescencję po chorobie. Wspomaga również produkcję krwi i wzrost komórek. *Czerwony jaspis wiąże cię z elementarną siłą i cierpliwą miłością Matki Ziemi. Uczy bezinteresowności i skromności, wzmacnia krew, daje witalność, stabilność, siłę i cierpliwość. Oczyszcza i transformuje ciało fizyczne oraz niesie poczucie bezpieczeństwa w naturalnym obiegu życia, z którego można czerpać siłę i spokój. *Granat ofiarowuje siłę napędową, siłę woli, zaufanie do samego siebie i sukces. Daje widzenie tego, co ukryte, aż do daru jasnowidzenia. Pobudza seksualność i pomaga przemienić ją w transformację, budującą siłę. Na poziomie fizycznym pomaga w chorobach organów płciowych i krążenia. *Czerwony koral przynosi żywą, płynącą energię i siłę. Działa pobudzająco i przyspiesza produkcję krwi. Niesie stabilność, pobudzając jednocześnie elastyczność, dzięki czemu możesz zachować w sobie stałość. *Rubin ofiarowuje obdarzającą życiem, ciepłą i twórczą energię, prowadzącą do oczyszczenia i przemiany. Przywraca harmonijny związek między miłością cielesną a duchową, seksualnością a duchowością, odkrywając w ten sposób nowe formy egzystencji.

Terapia zapachowa: *Cedr: Cierpki zapach olejku cedrowego wiąże się z ziemskimi siłami i istotami natury. Pomaga zbierać energię, daje spokój i uczucie bezpieczeństwa na łonie Matki Ziemi. *Goździk: Olejek goździka korzennego pomaga przy uwalnianiu spiętrzonych w czakrze podstawowej struktur energii. Wspiera gotowość uwalniania się ze starych zawężających struktur, powstałych z potrzeby odgraniczania się i potrzeby bezpieczeństwa. Wspiera też gotowość do otwierania się dla nowych, świeżych energii. Prowadzi on do przemiany i odnowienia, jeśli przyjmiesz informacje jego wibracji.

Formy yogj, działające głównie przez pierwszą czakrę Hatha-yoga:

Rozwój świadomości dzięki oczyszczaniu i stymulowaniu podstawy cielesnej, poprzez określone ćwiczenia cielesne i postawy cielesne w połączeniu z ćwiczeniami oddechu.

Kundalini-yoga: Wzbudzanie tzw. siły wężowej, która przebiega równolegle wzdłuż kręgosłupa, od kości ogonowej, a wstępując w górę aktywizuje i ożywia wszystkie inne czakry. W tym celu uprawia się różne ćwiczenia fizyczne i duchowe.

***

CZAKRA SAKRALNA

Obcowanie z naturą: Światło Księżyca oraz widok lub dotykanie tafli przeźroczystej wody ożywiają drugą czakrę. Księżyc, w szczególności będąc w pełni, stymuluje twoje uczucia i czyni ciebie wrażliwym na przesłania płynące z twojej duszy, objawiające się jako obrazy fantazji i snów. Cicha kontemplacja przeźroczystych, naturalnych zbiorników wodnych, kąpiel w nich a chociażby kilka łyków wody ze świeżego źródła - pomagają w oczyszczaniu i rozjaśnianiu duszy, w usuwaniu emocjonalnych blokad i spiętrzeń, aby życiowa energia w tobie mogła znowu płynąć swobodnie. Jeśli możesz połączyć kontemplację Księżyca i kontakt z wodą, to uzyskujesz optymalne działanie na drugą czakrę sacrum.

Terapia dźwiękiem: Dla aktywizacji czakry sakralnej nadaje się każda forma muzyczna budząca niezakłóconą radość życia, a także płynne rytmy muzyki ludowej i tanecznej. Dla uspokojenia i zharmonizowania drugiej czakry możesz posłuchać śpiewu ptaków, szumu płynącej w naturze wody lub małej fontanny pokojowej.

Mantra: VAM

Terapia kolorem: Przejrzysty kolor pomarańczowy pobudza czakrę sakralną. Kolor pomarańczowy daje ożywczą, odnawiającą energię i uwalnia od sztywnych wzorców emocjonalnych. Wspiera poczucie własnej wartości i budzi radość zmysłowej rozkoszy.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Karneol połączy cię z pięknem i twórczą siłą Ziemi. Pomaga żyć chwilą i wspiera skupienie. Przywraca zdziwienie nad cudem Stworzenia, pozwala życiu na nowo płynąć i ożywia twórczą siłę wyrazu. *Kamień księżycowy: Otwiera na wewnętrzne bogactwo twoich uczuć. Wiąże cię z twoją stroną sentymentalną, wrażliwą, marzycielską i pomaga w ich przyjęciu i zintegrowaniu z twoją osobowością. Likwiduje strach przed uczuciami i działa harmonizująco na równowagę emocjonalną. Na poziomie fizycznym wspiera oczyszczanie zablokowanych arterii limfatycznych i dba u kobiet o wyważoną gospodarkę hormonami.

Terapia zapachowa: *Ylang-Ylang: Delikatny olejek pozyskiwany z kwiatów drzewa ylang-ylang jest jednym z najbardziej znanych afrodyzjaków. Działa odprężające i otwiera równocześnie na delikatne zmysłowe odczucia. Jego słodki zapach budzi uczucia bezpieczeństwa, w którym ufasz przepływowi twoich uczuć. Zatrzymane lub wzburzone emocje zostaną przeniesione i rozpuszczone. *Sandał: Olejek z drzewa sandałowego jest często używany na Wschodzie w celu pobudzenia energii seksualnych i wzniesienia zjednoczenia z ukochanym partnerem na poziom doświadczenia duchowego. Ponadto pobudza on fantazję i budzi radość twórczego działania. Jego wibracje powodują integrację energii duchowych na wszystkich poziomach myślenia, czucia i działania.

Formy yogi, działające głównie przez drugą czakrę Tantra-yoga:

W tantrze cała natura jest widziana jako gra żeńskich i męskich sił Shakti i Shivy, które w ciągłym twórczym tańcu tworzą świat zjawisk. Poprzez otwarcie wszystkich zmysłów dla życia oraz wysubtelnienie i podniesienie seksualnych przeżyć, dąży tantra do zjednoczenia z ‘kosmiczną seksualnością’.

***

CZAKRA SPLOTU SŁONECZNEGO

Obcowanie z naturą: Złote światło Słońca koresponduje ze światłem, ciepłem i siłą czakry splotu słonecznego. Jeśli świadomie otworzysz się na jego wpływ, to jakości te zostaną w tobie ożywione. Kontemplacja oświetlonego Słońcem dojrzałego pola rzepaku lub zboża, słoneczników wesprze właściwy przepływ energii przez centrum życiowe. Uporządkowana i taneczna aktywność i ruch na słońcu. Wpatruj się w doskonała mandale słoneczników, zaprzyjaźnij się z nimi.

Terapia dźwiękiem: Trzecia czakra jest pobudzana przez ogniste rytmy, do harmonizowania czakry splotu słonecznego może służyć muzyka orkiestrowa z jej harmonijnym współgraniem wielości dźwięków. Przy hiper-aktywności stosuje się dla uspokojenia odprężającą muzykę, prowadzącą cię do twojego środka.

Mantra: RAM

Terapia kolorem: Klarowna słoneczna żółć pobudza i wzmacnia funkcję trzeciej czakry. Kolor żółty ożywia czynność nerwów i myślenie, wspiera kontakt i wymianę z innymi, a także przeciwdziała uczuciu wewnętrznego zmęczenia, daje wesołość i radosne rozluźnienie. Jeśli jesteś zbyt pasywny lub rozmarzony, to jasny kolor żółty pomoże ci aktywnie wejść w działanie. Poza tym kolor żółty wspiera fizyczne trawienie, podobnie jak i ‘trawienie psychiczne’. Kolor złoto-żółty działa rozjaśniające i uspokajająco przy problemach lub schorzeniach natury emocjonalnej oraz psychosomatycznej. Wzmacnia aktywność duchową i wspiera tę formę mądrości, która może narodzić się tylko z doświadczenia.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Tygrysie oko: Tygrysie oko wspiera zewnętrzną, jak i wewnętrzną zdolność widzenia. Wyostrza rozum, pomagając widzieć własne błędy i odpowiednio działać. *Bursztyn: Bursztyn obdarowuje ciepłem i zaufaniem. Jego słoneczna siła prowadzi cię na twojej drodze do większej radości i jaśniejszego światła. Udziela wglądu i pokazuje ci, jak możesz realizować się w życiu. Daje też ‘szczęśliwą rękę’ w interesach. Na poziomie fizycznym bursztyn oczyszcza i rozjaśnia organizm, działa równoważące na system trawienny i system gruczołów dokrewnych. Oczyszcza i wzmacnia wątrobę. *Topaz szlachetny: Złoto-żółty topaz szlachetny napełnia cię w szczególnym stopniu strumieniem siły i ciepłym światłem Słońca. Daje większą świadomość, czujność, jasność, radość i witalność. Ponadto odbiera obciążające uczucia i ciemne myśli – jest pomocą w lękach i depresjach. Wzmacnia i stymuluje całe ciało, wspiera duchowe i fizyczne trawienie. *Cytryn: Użycza dobrego samopoczucia, ciepła, witalności, bezpieczeństwa i ufności. Pomaga przy przepracowaniu doświadczeń życiowych i integrowaniu ich w osobowość, jak i w przenoszeniu odczuć intuicyjnych w codzienne życie. Przyciąga zewnętrzną i wewnętrzną pełnię i wspiera w urzeczywistnianiu twoich celów. Na poziomie cielesnym wspiera wydzielanie toksyn i pomaga w trudnościach trawiennych oraz w cukrzycy. Ponadto ożywia krew i czynności systemu nerwowego.

Terapia zapachowa: *Lawenda: Olejek lawendowy działa uspokajająco i odprężająco na nadaktywną czakrę trzecią. Jego delikatne, ciepłe wibracje pomagają przy rozwiązywaniu i przepracowaniu zastygłych emocji. *Rozmaryn: Cierpko-korzenny olejek rozmarynowy szczególnie nadaje się do terapii przy niedoczynności czakry splotu słonecznego. Działa ożywiające i pobudzająco, pomaga przezwyciężyć ociężałość i wspiera gotowość do działania. *Bergamotka: Wibracje tego olejku niosą w sobie bardzo wiele światła. Jego świeży, podobny do cytrynowego zapach wzmacnia naszą energię życiową. Daje zaufanie i obdarowuje pewnością siebie.

Formy yogi, działające głównie przez trzecią czakrę Karma-yoga:

W karma-yodze dąży się do bezinteresownego działania, bez myślenia o osobistych profitach i wynikach działań. W ten sposób karma-yogin otwiera się na działanie boskiej woli i doprowadza do zgodności swojego działania z naturalnymi siłami ewolucji, które odzwierciedlają wolę Najwyższego w Stworzeniu.

***

CZAKRA SERCA

Obcowanie z naturą: Spokojny spacer na łonie dzikiej, nienaruszonej, zielonej natury harmonizuje poprzez czakrę serca całą twoją istotę. Kwiat wysyła przesłanie miłości i niewinnej radości, pozwalając zakwitnąć tym samym właściwościom w sercu. Różowe kwiaty szczególnie nadają się do delikatnego ożywiania i leczenia energii czakry serca. Zaróżowione niebo z delikatnymi formami chmur wznosi i rozszerza serce. Pozwól, aby piękno i delikatność kolorów i kształtów takiego niebiańskiego obrazu otuliły cię i uniosły.

Terapia dźwiękiem: Muzyka klasyczna, muzyka New Age lub sakralna muzyka tradycji wschodniej lub zachodniej, która brzmi wzniośle - wprawia twoje serce w taniec z całym Stworzeniem. Budzi siłę miłości w czakrze serca, działając na nią ożywiające i harmonizująco. Podobnie działają tańce sakralne i medytacyjne, które poprzez formę ruchu wyrażają harmonię i radość Stworzenia.

Mantra: YAM

Terapia kolorem: Zielony kolor łąk i lasów daje harmonię i współczucie, nastraja pojednawczo, pozwala odczuwać sympatię, daje uczucie pokoju i spokoju wewnętrznego. Działa również regenerujące na ciało, umysł i duszę i niesie nowe energie. Różowy, bo delikatne, subtelne wibracje różu likwidują skurcze w sercu. Budzą uczucia miłości i czułości, dają dziecięcy stan szczęśliwości. Ponadto pobudzają twórczą aktywność.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Różowy kwarc: Delikatne, różowe światło wspiera subtelność, czułość i miłość. Owija twoją duszę w pełną miłości wibrację, mogącą uleczyć rany serca, powstałe przez szorstkość, grubiaństwo lub niedbalstwo, a twoja dusza może coraz bardziej otwierać się na miłość i dawać jej coraz więcej. Uczy cię przyjmować i kochać także ciebie samego. Otwiera twoje serce ku wyrażaniu miłości i delikatności w tobie, w innych ludziach i w całym Stworzeniu. Czyni cię wrażliwym na piękno poezji, muzyki, malarstwa i innych sztuk oraz ożywia twoją fantazję i twórczą siłę wyrazu. *Turmalin: Różowo-czerwony turmalin wyprowadza cię z zawężonych struktur uczuciowych, czyni twoje serce otwartym. Wiąże się z żeńską manifestacją Boskiej miłości, która wyraża się w pięknie Stworzenia, w naturalnej radości, w duchowym tańcu i w zabawie. Turmalin jednoczy przeróżne formy wyrazu ziemskiej i Boskiej miłości. Szczególnie dobre są dla czakry serca płytki różowego turmalinu z zielonym brzegiem. W tak oszlifowanych kamieniach właściwości różowo-czerwonego turmalinu są uzupełnione leczącymi, harmonizującymi wibracjami zieleni. *Kunzyt: W tym kamieniu delikatny róż podniosłej miłości jednoczy się z fioletem czakry korony, który wspiera zjednoczenie z Najwyższym. Kunzyt otwiera twoją czakrę serca na Boską miłość. Pomaga wzrastać miłości twojego serca ku bezinteresowności i doskonałości. Ponadto udziela ci prostolinijności i sprowadza z powrotem na właściwą drogę. *Szmaragd: jest kamieniem wszechmiłości, bo wzmacnia i pogłębia miłość na wszystkich poziomach. Daje pokój, harmonię i zgodność ze wszystkimi siłami Natury. Skłania cię także do dorównania jego promiennemu światłu i pokazuje obszary, na których jeszcze się to nie stało. Szmaragd przyciąga leczące energie Kosmosu na ziemię. Regeneruje, odmładza, odświeża i uspokaja. *Jadeit: Delikatne, zielone światło jadeitu obdarza pokojem, harmonią, mądrością serca, sprawiedliwością i skromnością. Jadeit odpręża i uspokaja serce, pozwala ci odkryć i przeżyć piękno we wszystkim, co zostało stworzone, wzmacnia w ten sposób twój szacunek i miłość dla Stworzenia. Jadeit pomaga w stanach niepokoju i zmęczenia, daje spokojne i przyjemne sny.

Terapia zapachowa: *Olejek różany: żaden inny zapach nie działa tak harmonizujące na całą istotę jak olejek różany. Jego delikatne, czułe wibracje uśmierzają i leczą rany naszego serca. Rozbudzają postrzeganie miłości, piękna i harmonii wyrażanej wszędzie w Stworzeniu. Głęboka radość i gotowość oddania wypełniają serce. Olejek różany powoduje także pobudzenie i wysubtelnienie przyjemności zmysłowych, wspierając także ich transformację ku ponad-personalnej miłości.

Formy yogi, działające głównie przez czwartą czakrę Bhakti-yoga:

Bhakti-yoga jest drogą, na której miłość do Stwórcy i oddanie dla Niego prowadzą do urzeczywistnienia boskości. Bhakta pogłębia i wzmacnia twoje uczucia, kierując je ku Bogu. Odnosi wszystko do Boga, w każdej rzeczy widzi Jego i wznosi się w miłości ku Niemu.

***

CZAKRA GARDŁA

Obcowanie z naturą: Jasny, przeźroczysty kolor błękitnego nieba pozbawionego chmur, wywołuje rezonans w twojej czakrze gardła. Aby naprawdę dostał się do twego wnętrza, połóż się odprężony na trawie lub ziemi, gdzie czujesz łączność z Naturą, i otwórz twoją istotę na nieskończony rozmiar sklepienia niebieskiego. Poczujesz, jak twój duch się otwiera, jak staje się klarowny i jak wszelkie zawężenia i zakrzepnięcia w twojej czakrze gardła i obszarze jej promieniowania powoli ustępują. Stajesz się wewnętrznie otwarty na przyjmowanie ‘niebiańskich energii’. Odbicie niebieskiego nieba w przejrzystej wodzie działa ponadto rozszerzające i uwalniająco na twoje uczucia. Cichy szum fal niesie posłanie ukrytych emocji i odczuć do twojej świadomości. Jeśli pozwolisz przeniknąć się wibracyjnej energii nieba i wody, to duch i uczucia połączą się w uzupełniającą się nawzajem silę.

Terapia dźwiękiem: Pobudzająco na czakrę gardła działają muzyka i śpiew bogate w wyższe tony, jak również sakralne i medytacyjne tańce ze śpiewem. Piątą czakrę harmonizuje i odpręża najlepiej spokojna muzyka New Age z półgłosowymi efektami dźwiękowymi. Przynosi ona uwolnienie, daje przestrzeń i otwiera wewnętrzne ucho.

Mantra: LAM

Terapia kolorem: Z czakrą gardła związany jest klarowny jasny kolor niebieski. Barwa ta udziela spokoju i wewnętrznej przestrzeni, otwiera ciebie na duchową inspiracje.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Akwamaryn: Świetliste-niebieska barwa akwamarynu jest jak morze, w którym odbija się bezchmurne niebo. Dlatego akwamaryn pomaga duszy stać się lustrem nieskończonych rozmiarów ducha. Wspiera komunikację z wewnętrznym ‘ja’ i wnosi światło i jasność w najbardziej ukryte zakątki duszy. Jego wibracje użyczają duszy czystości, wolności, przestrzeni, tak że otwiera się ona na intuicyjne zrozumienie, pomagając w wyrażaniu tej wiedzy w sposób jasny i twórczy. Pod wpływem akwamarynu dusza może stać się kanałem bezinteresownej miłości i leczącej siły. *Turkus, w którego barwie jednoczy się błękit nieba z zielenią Ziemi, wiąże wyższe ideały ducha z pierwotną witalną siłą naszej planety. Pomaga wyrażać idee i poznanie duchowe i realizować je w życiu na Ziemi. Ponadto przyciąga pozytywne energie i chroni ciało i duszę przed negatywnymi wpływami. *Chalcedon: Biało-niebieski chalcedon działa pozytywnie na tarczycę. Posiada uspokajający i równoważący wpływ na umysł, zmniejsza rozdrażnienie i nadwrażliwość. Poprzez swój uspokajający wpływ otwiera dostęp do wewnętrznej inspiracji i wspiera wyrażanie samego siebie za pomocą mowy i pisma.

Terapia zapachowa: *Szałwia, bo jej świeży, cierpki zapach wysyła leczące wibracje na domenę języka. Rozpuszcza skurcze czakry gardła, powodując, że słowa wyrażane są harmonijnie i energicznie i w najskuteczniejszy sposób przekazują zamiary duszy. *Eukaliptus: Odświeżający zapach olejku eukaliptusowego wnosi w obszar czakry piątej jasność i przestrzeń. Jego wibracje otwierają na wewnętrzną inspirację i dają samo-ekspresji twórczość i pierwotną siłę.

Formy yogi, działające głównie przez piątą czakrę - Mantra-yoga:

W mantra-yodze wibracje są powtarzane w myślach, głośno recytowane lub śpiewane. Przy tym wibracja mantry powoli zmienia myślenie i odczuwanie ćwiczącego, i wynosi go na poziom kosmicznej Boskiej siły, która manifestuje się w mantrze.

***

CZAKRA 3. OKA

Obcowanie z naturą: Kontemplacja ciemnoniebieskiego, usianego gwiazdami nocnego nieba stymuluje trzecie oko. To przeżycie otwiera ducha na nieskończone głębie przejawionego Stworzenia z jego nieskończenie różnorodnymi formami wyrazu. Pozwala przeczuć subtelne siły, struktury i prawa, reprezentowane przez ciała niebieskie i kosmiczny taniec w przestrzeniach Wszechświata a także działające na Ziemi pod powierzchnią zewnętrznych form życia.

Terapia dźwiękiem: Wszystkie dźwięki, które uspokajają twojego ducha, otwierają go i wywołują obrazy lub odczucia kosmicznych przestrzeni, służą ożywieniu i harmonizacji czakry 3. oka. Najprawdopodobniej znajdziesz odpowiednie utwory wśród muzyki New Agę, ale też klasyczna muzyka wschodnia i zachodnia m.in. utwory Bacha, mogą oddziaływać w ten sam sposób.

Mantra: KSHAM

Terapia kolorem: Przeźroczysty błękit i indygo działają otwierająco i rozjaśniająco na czakrę 3. oka. Obdarowują ducha wewnętrznym spokojem, jasnością i głębią. Ponadto wzmacniają i uzdrawiają zmysły oraz otwierają je na subtelne poziomy postrzegania.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Lapis lazuli: W ciemnoniebieskiej barwie lapis lazuli rozsiane są cząstki złociście barwionego pirytu, podobnie jak gwiazdy na nocnym niebie. Lapis lazuli umożliwia duszy przeżycie poczucia bezpieczeństwa w Kosmosie i otwiera ją na nieskończoność życia we Wszechświecie. Kieruje on duszę ku wnętrzu, wzmacnia jej siłę i pomaga przy rozpoznaniu wyższych prawidłowości. Poprzez wspieranie intuicji i wglądu wewnętrznego, pozwala rozpoznać ukryty sens jak również aktywne pod powierzchnią rzeczy siły, umożliwiające takie postrzeganie. Ponadto daje głęboką radość wywołaną cudem życia i cudem Wszechświata. *Szafir o barwie błękitu indygo. Jasny, przeźroczysty szafir otwiera ducha na kosmiczną wiedzę i wieczne prawdy. Jego wibracje powodują oczyszczenie, przemianę i odnowienie duszy i umysłu. Stanowi on pomost pomiędzy skończonym i nieskończonym, napełniając świadomość strumieniem Boskiej miłości i poznania. Daje również poszukującej duszy jasność na drodze duchowej. *Sodalit: Ciemno-niebieski sodalit rozjaśnia rozum i uzdolnia go do głębokiego myślenia. Jego spokojne promieniowanie daje opanowanie i wzmacnia nerwy. Sodalit pomaga w rozwiązywaniu starych wzorców myślenia. Daje ufność i siłę obrony własnego punktu widzenia oraz realizacji własnych idei w życiu codziennym.

Terapia zapachowa: *Mięta: Odświeżający zapach rozpuszcza blokady w obszarze trzeciego oka i pomaga w likwidowaniu starych, zawężających struktur myślowych. Udziela duchowi jasności, żywotności i pobudza koncentrację. *Jaśmin: Poprzez delikatny, kwiatowy zapach jaśminu nasz umysł otwiera się na obrazy i wizje, niosące w sobie głębokie prawdy. Jego wibracje wysubtelniają postrzeganie i wiążą energię trzeciego oka z energiami czakry serca.

Formy yogi, działające głównie przez szóstą czakrę Jnana-yoga:

Jest drogą poznania bazującego na rozwoju rozróżniania pomiędzy rzeczywistym a nierzeczywistym, wiecznym a przemijającym. Jantry to figuratywne wyobrażenia zbudowane z form geometrycznych, symbolizujących Boski byt, jak również Boskie siły i aspekty. Służą jako środek pomocniczy wizualizacji. Medytujący zagłębia się w przedstawione aspekty Najwyższego i urzeczywistnia je w swoim wewnętrznym widzeniu.

***

CZAKRA KORONY

Obcowanie z naturą: Bezgraniczna dal, bliskość nieba i oderwanie się od bieżących wydarzeń. Wyobrażenie kontemplacji, przeżywanych samotnie na szczycie wysokiej góry lub fizyczne ich doświadczania - najlepiej nadają się do wsparcia otwierania czakry korony.

Terapia dźwiękiem: Muzyką dla czakry korony jest cisza. W ciszy cała istota jest w najwyższym stopniu czujna i gotowa na przyjęcie Boskiego dźwięku, który rozbrzmiewa w całym Stworzeniu, i który przedstawia silę miłości i harmonii we wszystkich przejawionych formach.

Mantra: OM

Terapia kolorem: Fiolet i biel otwierają i rozszerzają czakrę korony. Barwa fioletowa powoduje transformację umysłu i duszy i otwiera je na wymiary duchowe. Likwiduje ograniczenia i może wprowadzić w przeżycie kosmicznej jedności. Barwa biała zawiera w sobie spektrum wszystkich barw. Integruje ona przeróżne poziomy życia, łącząc je w nadrzędną całość i otwiera duszę na Boskie światło, poznanie oraz uzdrawianie.

Terapia kamieniami szlachetnymi: *Ametyst: Czerwony ogień aktywności i niebieskie światło wrażliwości ciszy i przestrzeni jednoczą się w ametyście w pewną nową siłę. Daje on spokój, w którym odchodzą lęki i dysharmonie, udziela ufności i oddania wobec sił Wszechświata. Kieruje ducha ku nieskończoności, wspiera medytację i inspirację. *Kryształ górski: Kryształ górski wprowadza człowieka w większą całościowość, która harmonijnie jednoczy w sobie wielobarwną różnorodność życia. Wnosi on przejrzystość i światło w umysł i w duszę, wspierając poznanie duchowe. Pomaga duszy jednoczyć się z Wszechduszą. Ponadto rozpuszcza blokady i spiętrzenia oraz daje ochronę i nową energię.

Terapia zapachowa: *Drzewo kadzidłowe: Nie przypadkowo olejek uzyskiwany z serca drzewa kadzidłowego jest klasycznym środkiem zapachowym w obrzędach religijnych. Jego zapach działa uwznioślająco na duszę i umysł oraz oczyszcza atmosferę. Pozwala zapomnieć o codzienności, pogłębia wiarę i wynosi duszę na poziom, na którym może ona stać się naczyniem dla Boskiego Światła. *Lotos: Kwiat lotosu jest na Wschodzie symbolem piękna i duchowej doskonałości. Zakorzeniony w mule, podnosi się ze swoim kwiatem wysoko ponad jego poziom. Podobnie żyje w świecie człowiek doskonały. Jego prawdziwa istota, nietknięta przez świat, pozostaje jednakże w jedności ze Stwórcą. Promieniują z niego światło i harmonia, rozszerzając miłość, radość i poznanie w świecie. Wszystkie te posłania niesie w sobie zapach lotosu. Prowadzi on wrażliwą i gotową duszę na drogę do jedności z Bogiem.

*Terapia zapachem to olejki lub kadzidła etc.

*Mantry to medytacyjne sylaby, w których odbity jest określony aspekt Najwyższego poprzez specyficzną formę wibracji.

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

Mistrz - Nauczyciel Reiki Usui Shiki Ryoho, Specjalistka Metod Naturalnych

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron