Jak działają negatywne myśli i słowa?

Czy zastanawiasz się czasem, że pogodnym i pełnym optymizmu ludziom wszystko idzie gładko i mają oni szczęście w życiu, a ci którzy marudzą i narzekają - napotykają co rusz sytuacje, które nazywają życiowym pechem? Czy zwróciłeś uwagę, że kiedy powtarzasz sobie negatywne rzeczy, być może to co usłyszałeś od kogoś, co ktoś tobie powtarzał w dzieciństwie lub młodości – to naprawdę tak zaczyna się dziać w twoim życiu? Myślisz zapewne, jak to możliwe, że tak się dzieje, bo przecież tego nie chcesz. Tymczasem powtarzanie sobie negatywnych słów i myśli może przyciągać negatywne doświadczenia. Dzieje się tak z kilku powodów, które łączą się z psychologią, mocą podświadomości, uważnością i postrzeganiem rzeczywistości:

  1. Samospełniająca się przepowiednia: Gdy często powtarzasz negatywne słowa lub myśli – jest duże prawdopodobieństwo, że zaczniesz w nie wierzyć. Twoja podświadomość, która słyszy powielane takie same słowa lub stwierdzenia, może zapisać je jako wzorce i utrwalić niczym energetyczne pieczęcie. Zaczynasz wierzyć w te ograniczające ciebie słowa i myśli. To z kolei wpływa na twoje zachowania i decyzje, co może prowadzić do rezultatów, które potwierdzają te negatywne przekonania. Na przykład, jeśli ciągle powtarzasz sobie, że twoje życie jest ciężkie lub ledwie wiążesz koniec z końcem - możesz nie podejmować działań potrzebnych do osiągnięcia celu, co w rezultacie prowadzi do niepowodzenia. Przestajesz wierzyć że ci się uda, przestajesz działać, tym samym nakładasz na siebie sam blokady i ograniczenia.
  2. Koncentracja uwagi: Twoje myśli i słowa kształtują to, na co kierujesz swoją uwagę w najwyższym stopniu. Skupianie uwagi na negatywach sprawia, że jesteś bardziej świadomy negatywnych aspektów swojego życia. To z kolei może nastawiać ciebie jeszcze bardziej negatywnie, bo postrzegasz rzeczywistość w bardziej pesymistyczny sposób.
  3. Wpływ na nastrój i emocje: Negatywne myślenie i ograniczające słowa mogą prowadzić do utrzymywania w sobie stanu niskich emocji, takich jak smutek, lęk, wstyd, zazdrość, czy złość. Te emocje mogą wpływać na twoje spojrzenie na świat, twoje działania i relacje z innymi, przyciągając więcej negatywnych zdarzeń i sytuacji.
  4. Teoria przetwarzania informacji: Według teorii przetwarzania informacji, ludzki mózg ma tendencję do preferowania tych informacji, które potwierdzają istniejące już przekonania. Jeśli więc masz negatywne nastawienie do świata, ludzi lub siebie samego – to wyznawane przez ciebie przekonania sprawiają, że możesz być bardziej skłonny dostrzegać i pamiętać informacje, które potwierdzają to, jak myślisz o świecie. Konsekwencją tego jest, że utwierdzać się możesz jeszcze bardziej w dotychczasowych przekonaniach, i tworzy się pętla z której coraz trudniej jest się uwolnić.
  5. Wpływ na zdrowie fizyczne i mentalne: Chroniczny stres i negatywne myślenie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i mentalne, co może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych, stanów lękowych, depresyjnych, chorób fizycznych.

Ważne jest, aby pamiętać, że negatywne myślenie jest często nawykiem, który można zmienić. Nawet jeśli wyniosłeś je z domu rodzinnego kilkadziesiąt lat temu i wciąż je powielasz lub trzymasz się ich kurczowo, bo nie znasz innych. Można to zmienić, bo tego czego się kiedyś nauczyłeś – tego możesz się również oduczyć. Techniki takie jak pozytywne afirmacje, mindfulness, medytacja oraz praca z terapeutą lub coach’em mogą wesprzeć w przełamaniu cyklu negatywnego myślenia i w kształtowaniu bardziej pozytywnego nastawienia do życia.

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

CEO Neurocoaching Institute of Knowledge UK, Trenerka EFT i Cellular EFT, Neurocoach, Trainer Instructor IANLP, Coach ICI, Certyfikowana Hipnoterapeutka – Master Hipnozy, NLP Master IANLP i IN, Mistrzyni Reiki i Angel Reiki, Certyfikowana Nauczycielka Soul Body Fusion®, Radiestetka, Ukończyła Akademię Psychobiologii oraz Theta Healing Institute of Knowledge

Fot. własne

Dodaj komentarz
Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron