Otwórz się na właściwy oddech

Oddychanie. Jedna z najważniejszych czynności życiowych. Tak bardzo fizjologiczna i często nieuświadomiona, że wiele osób nie zastanawia się nad tym, jak ważna. Dla większości oddychanie jest bowiem tak naturalnym procesem, że nie zauważają go na co dzień i nie doceniają jego roli. Oddychanie nie wymaga udziału ludzkiej świadomości, stąd nie skupiamy się na nim. Tymczasem to od oddechu zaczynamy życie i kończy się ono wraz z jego brakiem. I właściwe oddychanie, w prawidłowy sposób czyli z wykorzystaniem przepony, ma niezwykle istotne znaczenie dla kondycji i zdrowia.

Dlaczego tak jest? Bo oddychanie to pewna forma odżywiania organizmu, świadczy o tym nawet budowa ludzkiego ciała, w którym początkowe odcinki układu pokarmowego i oddechowego są wspólne. Tak samo zatem, jak powinniśmy dobrze przerzuć każdy kęs jedzenia, poczuć jego smak i wartość, docenić je, by służyło nam w maksymalnie najlepszy sposób - tak oddychając należy również ‘przeżuć’ powietrze, rozumiejąc jego doskonałość i znaczenie w naszym życiu. Podczas oddychania powinniśmy więc trzymać powietrze w płucach, będących w pewnym sensie odpowiednikiem żołądka, do czasu kiedy przyswoimy z niego wszystkie składniki odżywcze. Jeśli natomiast zbyt szybko robimy wydech, nie przyswajamy sobie tych wartościowych składników i odrzucamy je, nie przyswajając w pełni i nie dając ciału czasu na wydobycie wszystkich pożytecznych substancji.

Odżywianie oddechem

Oddychanie jest czynnością w znacznym stopniu niezależną od ludzkiej woli, bo wstrzymać świadomie oddech można jedynie na krótko. Na czynność ośrodka oddechowego wpływ mają jednakże bodźce  działające przez receptory obwodowe znajdujące się w zatoce szyjnej, łuku aorty, błonie śluzowej dróg oddechowych, w płucach i skórze, a także zmiany składu chemicznego krwi. Ośrodek oddechowy dostosowuje głębokość i częstotliwość oddechu do aktualnych potrzeb człowieka np. przyspiesza oddech przy intensywnych emocjach, przeżywanych uczuciach lub w sytuacji, gdy przy zwiększonym wysiłku fizycznym we krwi podwyższa się stężenie dwutlenku węgla. Działa to zatem w obydwie strony - oddechem możemy wpłynąć na stan naszych emocji, a prawidłowe świadome oddychanie jest warunkiem, by osiągnąć właściwe i pełne odprężenie i dać mięśniom poczucie relaksacji.

Jakie zmiany należy zatem zacząć wprowadzać do życia, myśląc o właściwym oddychaniu?

  1. Myśl o swoim oddechu, odczuwaj go świadomie. Wszystkie techniki oddechowe odnoszą się do założenia, że prawidłowo wykonywany oddech to potężne źródło zdrowia i spokoju wewnętrznego. I tak, jak głębokie oddychanie potrafi przynieść natychmiastową ulgę w stresowych sytuacjach, natychmiast wyciszyć i uspokoić – tak świadome oddychanie na co dzień jest wewnętrznym przewodnikiem, z którym docieramy do naszych potrzeb, do naszej podświadomości, otwieramy się na naukę siebie i kontakt z własną wewnętrzną mocą oraz intuicją. Warto dodać, że podświadomie często korzystamy z tej mocy oddechu, instynktownie ziewając.

  1. Oddychaj przeponą. Oddychanie przeponą polega na tym, że nabierając powietrze czujesz, jak napełnia ono przestrzeń całego brzucha. Zaobserwuj jak oddychają dzieci – właśnie przeponą! Uczmy się od nich, jak w naturalny sposób powinniśmy wykorzystywać moc naszego organizmu. Oddychanie brzuszne (przeponowe) sprawia, że oddech wydłuża się, spowalnia i jest dużo głębszy. Koncentracja uwagi na oddechu, w świadomy sposób wspiera nas, by być ‘tu i teraz’, czerpać z tej chwili, żyć właśnie danym momentem i cieszyć się nim. Bez zamartwiania o przyszłość, bez tkwienia w przeszłości, bez natłoku spraw i zajęć – ważna jest ta chwila. Oddychanie przeponą sprawia, że w pełni możemy wykorzystać moc całych płuc, zwłaszcza ich dolnych płatów, które wraz z wiekiem i narastającym napięciem naszego ciała, są stopniowo wyłączane z właściwej pracy.

  1. Zadbaj o dostęp świeżego powietrza. Doskonale wiemy, że właściwie dotleniony organizm czuje większą moc, bardziej wydajnie pracuje, uczy się, inspiruje się światem, wydajniej odpoczywa i śpi. Prosta obserwacja: zwróć uwagę, jak po dłuższym pobycie na świeżym powietrzu lub spacerze twoje ciało i mózg nabierają elastyczności, a ty odczuwasz relaks i kładziesz się do łóżka, niemal natychmiast zasypiając.

  1. Dbaj o prawidłową postawę ciała i aktywność fizyczną. Postawa zgarbienia, kiedy barki i głowa są wysunięte do przodu i zapada się klatka piersiowa sprawiają, że oddech staje się płytszy. Cierpi na tym cały organizm, bo dochodzi do niedotlenienia narządów wewnętrznych, płuc, serca, narządów trawiennych, mózgu, mięśni szkieletowych. Tym bardziej warto zachować właściwą, wyprostowaną postawę ciała i pomóc mu oddychać całym sobą. W odreagowaniu stresu i oddychaniem pełną piersią pomoże również ćwiczenia oddechowe, które zamieszczam poniżej i do którego systematycznego praktykowania gorąco zachęcam.

Właściwy oddech życia

Głęboki wdech wspomaga zdrowienie, zwłaszcza jeżeli ćwiczymy rano w miejscu, gdzie jest dużo świeżego powietrza. Najlepszą porą na ćwiczenia jest wschód Słońca. Ma to niezwykle dobroczynny wpływ na układ nerwowy. Właściwego oddechu warto jednak nauczyć się na cały dzień i stosować na stałe. Poniżej propozycje dwóch ćwiczeń, jedno niezwykle proste a skuteczne, drugie harmonizujące przepływ energii w ciele.

Oddychanie kwadratowe (pudełkowe)

To proste ćwiczenie oddechowe opierające się na czterech 5-sekundowych fazach oddychania. Stało się wyjątkowo popularne dzięki zastosowaniu przez amerykańskich komandosów. Jest wykorzystywane także w stresujących sytuacjach, jako wyjątkowo pomocna metoda, bo pozwala na tzw. ‘zresetowanie oddechu’. Poprzez kontrolowany rytm oddychania wpływasz na swój układ nerwowy, szybko obniżasz poziom odczuwanego stresu i jesteś bardziej skoncentrowany oraz skupiony.

  • Wdychaj powietrze powoli spokojnie, licząc do czterech.

  • Zatrzymaj powietrze w płucach, licząc do czterech.

  • Wydychaj powietrze spokojnie, licząc do czterech.

  • Wstrzymaj przepływ powietrze licząc do czterech.

I powtarzamy cały proces…

***

Ćwiczenie oddechowe, równoważące energię żeńską i męską:

  • Na początek zamknij lewą dziurkę nosa i zrób głęboki wdech przez prawą dziurkę, licząc do 4.

  • Zatrzymaj powietrze w płucach, licząc do 16. Zdejmij palec zamykający lewą dziurkę nosa.

  • Zamknij prawą dziurkę nosa i wydychaj powietrze przez lewą, licząc do 8.

  • Z wciąż zamkniętą prawą dziurką nosa, wdychaj powietrze przez lewą, licząc do 4.

  • Zatrzymaj powietrze w płucach, licząc do 16. Zdejmij palec zamykający prawą dziurkę nosa.

  • Wydychaj powietrze przez prawą dziurkę nosa, licząc do 8.

Powtórz te kroki 6 razy. Jeśli potrafisz, możesz wydłużyć każdy z etapów, licząc do 8, 32 i 16.

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

Specjalistka Psychologii Energii, Terapeutka Uzdrawiania Komórkowego

Fot. internet

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron