Tajemnice wielkanocnego koszyczka

Wielkanoc to czas głęboko zakorzeniony w tradycji i obchodzony przez chrześcijan na całym świecie jako święto Zmartwychwstania Pańskiego. Jednym z najbardziej kolorowych zwyczajów związanych z sobotą wielkanocną jest święcenie pokarmów, które pobłogosławione są spożywane pierwszego dnia świąt. Ta praktyka pełna symboliki, ma swoje korzenie w dawnych obrzędach i zwyczajach, a każdy ze święconych pokarmów ma swój głęboki symbolizm.

Skąd tradycja święcenia pokarmów?

Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę sięga wczesnego średniowiecza i jest obecna w wielu kulturach chrześcijańskich. Początkowo dotyczyła głównie chleba i jaj, z czasem jednak lista ta rozszerzyła się o inne pokarmy. Święcenie ma na celu nie tylko podziękowanie za dar żywności, ale także przygotowanie na uroczyste śniadanie wielkanocne, które kończy post i rozpoczyna okres radości zmartwychwstania.

Co symbolizują święcone pokarmy?

  1. Chleb – symbol Chrystusa, „Chleba Życia” i codziennego pożywienia. Przypomina o podstawowej roli pokarmu dla życia cielesnego oraz duchowego.
  2. Jaja – symbol nowego życia i zmartwychwstania. Kiedyś były to wszystkie prawdziwe jaja, dziś zastępowane także pisankami, które dodatkowo niosą ze sobą znaczenie odrodzenia i radości.
  3. Mięso np. szynka, kiełbasa – reprezentuje obfitość, dostatek, płodność, a także radość ze Zmartwychwstania, kończącego okres postu. Mięso, szczególnie szynka, symbolizowała także zwycięstwo życia nad śmiercią.
  4. Sól – symbol prostoty życia, a jednocześnie ochrony przed zepsuciem i złem. Element niezbędny do życia, który przypomina o konieczności zachowania "smaku wiary" i mądrości.
  5. Chrzan – jego ostrość symbolizuje gorzkie cierpienie Chrystusa i trudy życia, z których wyłania się nadzieja zmartwychwstania.
  6. Masło – kształtowane często w kształt baranka, symbolizuje dobroć i łagodność Chrystusa, „Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata”.
  7. Babka wielkanocna – słodkie wypieki najpóźniej dołączyły do wielkanocnego koszyczka. Symbolizują doskonałość i słodycz życia wiecznego oraz radość ze Zmartwychwstania. Odnoszą się także do życiowych umiejętności i zaradności, dlatego wypieki powinny być domowe, a nie kupowane.

W przeszłości nieodzownym elementem święconki był również ser, symbolizujący przyjaźń pomiędzy ludźmi a zwierzętami. Koszyczek wielkanocny do dzisiaj jest wykładany białą serwetą, symbolizującą czystość i niewinność. Biel jest symbolem czystości Chrystusa, a także każdego człowieka, który przychodzi na świat czysty i niewinny. Dekoracja zielonymi gałązkami bukszpanu, baziami lub innymi wiosennymi kwiatami symbolizuje odrodzenie i nowe życie.

Poświęcone i pobłogosławione pokarmy stanowiące podstawę śniadania wielkanocnego niosą ze sobą znaczenie głębokiej odnowy i przemiany w Świetle.

Autor: Agnieszka Wykrota – Przysiwek

Trenerka EFT i Cellular EFT, Neurocoach, Trainer Instructor IANLP, Coach ICI, Certyfikowana Hipnoterapeutka – Master Hipnozy, NLP Master IANLP i IN, Mistrzyni Reiki i Angel Reiki, Certyfikowana Nauczycielka Soul Body Fusion®, Radiestetka, Ukończyła Akademię Psychobiologii oraz Theta Healing Institute of Knowledge

 

Fot. własne

 

 

Doktor | Anioł - Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024
Powered by Quick.Cms | Webmaster by Zakładanie stron